1 Օգոստոս 2016 - 12:29 AMT
2016 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստան է այցելել մոտ 501 հազար զբոսաշրջիկ: Այս մասին է հայտնում ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
2015թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 2.4%-ով:
Կես տարում Հայաստանից դուրս հանգստանալու է մեկնել մոտ 471 հազար մարդ: Ցուցանիշն աճել է 1.2%-ով:
Ըստ ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության, միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, ով հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով:
Նույն չափորոշիչներով է հաշվում զբոսաշրջիկներին նաև հարևան Վրաստանը: 2016 թվականի առաջին 6 ամսում Վրաստան է այցելել 1.011 մլն զբոսաշրջիկ, աճը կազմել է 18%: Ընդամենը (նաև երկրի տարածքով տարանցող ուղևորներին հաշվի առնելով) Վրաստանը կես տարում ունեցել է 2.6 մլն այցելու (աճը՝ 12%): Այցելուների առաջին եռյակում են Ադրբեջանը, Թուրքիան ու Հայաստանը 686 հազար, 639 հազար և 553 հազար այցելուներով:

В январе-июне 2016 года Армению посетили 501 тыс туристов. Об этом сообщает Национальная статистическая служба РА.
По сравнению с аналогичным периодом 2015 года показатель возрос на 2.4%.
За полгода из Армении на отдых выехали 471 тыс человек. Этот показатель также возрос по отношению к 2015 году на 1.2%.
По данным Всемирной туристской организации ООН, международным туристом считается любое лицо, которое в целях отдыха, посещения родственников, а также в деловых, религиозных и иных целях совершает поездку в другое место из своего основного места жительства на срок не менее чем на 24 часа и не более чем на 1 года.
По тем же показателям считает туристов также соседняя с Арменией Грузия. За первые 6 месяцев 2016 года Грузию посетили 1.011 млн туристов, рост показателя составил 18.1% по сравнению с аналогичным периодом 2015 года.
В целом, учитывая также перемещающихся по стране пассажиров, Грузию за полгода посетили 2.6 млн человек (рост 12%). В первой тройке по количеству посетители из Азербайджана (686 тыс), Турции (639 тыс) и Армении (553 тыс).