Բջջային հավելվածների մշակմամբ զբաղվող հարավկալիֆորնիական ZaRRian Corp ընկերությունը հայկական էմոջիների (տրամադրություն արտահայտող նշանների) հավելված է ստեղծել հուրախություն աշխարհի հայերի, հայտնում է Azbarez-ը:
ARMOJI հավելվածն օգտատերին հնարավորություն է տալիս մեսենջերներում տարվող զրույցներին հայկական կոլորիտ հաղորդել: Հավելվածն ունի 170 էմոջի կամ սմայլիկ, ինչպես դրանք հաճախ անվանում են, որոնք փոխանցում են զուտ հայկական կարծրատիպեր և հասկանալի կլինեն հայալեզու օգտատերին:
Հավելվածի հեղինակներն այժմ աշխատում են նոր էմոջիների վրա, որոնք կթողարկվեն առաջիկայում:
Թեև հավելվածը մշակել է ZaRRian Corp ընկերությունը, ARMOJI-ի հեղինակը Անգինե Նազարյանն է: Նա ամերիկահայ է և թիմի ղեկավարը: Նա կյանքի մեծ մասն անցկացրել է Կալիֆորնիայի հայ համայնքում:
Երբ նրան հարցրել են, թե ինչպես է ծագել հավելվածի գաղափարը, Նազարյանն ասել է. «Իրականում, ամեն ինչ սկսվեց մի հասարակ արտահայտությունից: Մտքումս անընդհատ ասում էի, որ կցանկանայի, որ տարբեր էմոջիներ լինեին: Վստահ եմ, շատերն են նման ցանկություն հայտնել: Ինձ համար դա դարձավ նպատակ: Քննարկելով գաղափարը հայկական համայնքում` ես հասկացա, որ միայն ես չեմ դրա կարիքը զգում: Մեզ հարկավոր էին սմայլիկների հայկական տարբերակներ, այստեղ էլ առաջացավ ARMOJI-ի գաղափարը»:
Հավելվածը դեռևս հասանելի է միայն iOS-ի համար, իսկ App store-ում այն կարելի է ձեռք բերել $1.99: Սակայն, հեղինակները մտադիր են առաջիկայում թողարկել նաև Android-ի համար նախատեսված տարբերակ:

Компания по разработке мобильных приложений из Южной Калифорнии ZaRRian Corp запустила приложение армянских эмодзи (значки настроения) на радость армян всего мира, передает Azbarez.
Приложение ARMOJI даст пользователям возможность ввести в беседу в мессенджерах немного армянского колорита, красок и культуры. Приложение имеет 170 эмодзи или смайликов, как их часто называют, которые передают сугубо армянские стереотипы и будут понятны армяноязычным пользователям.
Сообщается, что разработчики приложения в настоящее время работают над новыми эмодзи, которые будут выпущены в ближайшее время.
Хотя разработчик приложения – компания ZaRRian Corp, ARMOJI является детищем Ангине Назарян – руководителя команды и американки армянского происхождения, которая большую часть своей жизни прожила в армянской общине Калифорнии.
Когда ее спросили о том, как возникла идея создания приложения, Назарян сказала: «На самом деле, все свелось к простой фразе. Я постоянно твердила про себя, что хотела бы, чтобы у нас были разные эмодзи для одного и другого. Я уверена, многие выражали такое же желание. Для меня эта фраза окончательно превратилась в цель.После обсуждения данной идеи с другими армянами в сообществе я поняла, что так было не только меня: все мы нуждались в армянской версии смайликов, отсюда и ARMOJI».
Приложение ARMOJI пока доступно только для операционной системы iOS, в App store его можно приобрести за $1.99. Однако разработчики планируют в скором времени выпустить версию и для Android.