2 Սեպտեմբեր 2016 - 10:27 AMT
Google-ը սառեցրել է Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի մշակումը, հայտնում է Reuters-ը: Ըստ պարբերականի 2 աղբյուրի, Google-ը հրաժարվել է Project Ara նախագծից` «ավելի ռացիոնալ» դարձնելով իր մոտեցումը սմարթֆոնների և սարքերի այլ ապահովման ստեղծման հարցում:
Google-ի ներկայացուցիչներն արդեն աշնանը մտադիր էին փորձանմուշների նախատիպերն ուղարկել մշակողներին, իսկ 2017-ին` թողարկել սարքի կոմերցիոն տարբերակը:
Չնայած Google-ը հրաժարվում է զարգացնել նախագիծը, ընկերությունը կարող է արտոնագիրը վաճառել այլ ընկերության և աջակցել կողքից, գրում է TJ-ն:
Project Ara-ի սառեցումը Google-ի «երկաթե» բաժանմունքի վերակառուցմանն ուղղված առաջին քայլերից է: Բաժանմունքի ղեկավարությունը ստանձնել է Ռիք Օսթերլոհը, որը նախկինում գլխավորում էր Motorola-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը մտադիր է հրաժարվել նաև Nexus բրենդից և կվաճառի սարքերը իր լոգոտիպով` «G»:
Օգտատերերը խանդավառությամբ էին ընդունել մոդուլային սմարթֆոնի գաղափարը. տեխնոլոգիան պետք է երկարացներ սմարթֆոնի օգտագործման ժամկետը և կրճատեր թափոնների քանակը: Սակայն, ըստ վերլուծաբանների, նման սարքերի արտադրությունը շատ թանկ կլինի, իսկ Project Ara-ն կարելի է համարել «ձախողված գիտական էքսպերիմենտ»:
9to5Google-ի հետ զրույցում Project Ara-ի հիմնադիր Դեն Մակոսկին հայտարարել էր, որ հիասթափված է այդ որոշումից: «Սա իսկական հիասթափություն է թիմերի համար, որոնք այդքան ջանք են ներդրել նախագիծը կյանքի կոչելու համար, ինչպես նաև օգտատերերի համար, որոնք սպասում էին դրան: Անձամբ ինձ վշտացրեց Google-ի վճռականության պակասը: Բայց ես հարգում եմ Օսթերլոհին, որն այն սակավաթիվ ղեկավարներից էր, որը սատարեց իմ նախագծին մեկնարկային փուլում: Հավատում եմ, որ նման որոշման համար նա ուներ հիմնավոր պատճառներ»,-ասել է նա:
Մակոսկին հավատացած է, որ մոդուլային սմարթֆոնների գաղափարը չի անհետանա և պահանջված կլինի այն մարդկանց կողմից, որոնք «չեն ցանկանում պասիվ սպառողներ լինել»:
Ինչպես նշել է 9to5Google-ը, նման սարքերն այնուամենայնիվ հասել են շուկա. խոսքը LG G5 և Moto Z-ի մասին է: Սակայն այս դեպքում հայեցակարգն ավելի մեղմ ձևով է արտահայտված` LG-ի փոխարինվող մասերը կցվում են ներքևից, իսկ Motorola-ի դեպքում` կորպուսի հետևի փականին:
Project Ara-ի համահեղինակն ու գլխավոր ինժեներն է Արա Ներսես Կնայանը, որի անունն էլ կրում է նախագիծը: Մոդուլային սմարթֆոնը թույլատրելու է փոփոխել հեռախոսի կոնֆիգուրացիան՝ կախված հաճախորդի ցանկություններից տեղադրելով ավելի հզոր մարտկոց, այլ տեսախցիկ, ավելի մեծ հիշողություն կամ հզոր բարձրախոսներ և այլն:
Մայիսին Google ընկերությունը հայտարարեց Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի ծրագիրը ATAP լաբորատորիայից առանձնացնելու ու որպես ինքնուրույն նախագիծ զարգացնելու որոշման մասին: Մայիսի 20-ին Google-ը ցուցադրել է Project Ara-ի աշխատող տարբերակը:

2 Сентябрь 2016 - 09:30 AMT
Компания Google остановила разработку Project Ara — проекта по созданию модульного смартфона, сообщает Reuters.
По данным двух источников Reuters, Google отказалась от развития Project Ara в рамках «рационализации» своего подхода к созданию смартфонов и другого аппаратного обеспечения.
Уже осенью представители Google планировали начать рассылку тестовых прототипов разработчикам, а в 2017 году – выпустить коммерческую версию устройства.
Несмотря на отказ развивать проект самостоятельно Google может продать лицензию на него другой компании и поддерживать со стороны, пишет TJ.
Заморозка Project Ara — один из первых заметных шагов по реструктуризации «железного» подразделения Google, которой руководит Рик Остерлох, бывший глава Motorola.
Ранее стало известно, что компания также намерена отказаться от бренда Nexus и продавать устройства под своим названием и с логотипом «G» на корпусе. Кроме того, сообщалось, что в смартфонах Google больше не будет устанавливаться «чистый» Android.
Идея модульного смартфона была встречена пользователями с энтузиазмом: технология должна была продлить средний жизненный цикл смартфона и сократить количество отходов. Однако, по мнению аналитиков, производство таких устройств оказалось слишком дорогим, а Project Ara можно считать «провалившимся научным экспериментом».
В разговоре с 9to5Google основатель Project Ara Дэн Макоски заявил, что разочарован решением Google.
«Это настоящее разочарование как для команд, которые вложили столько сил, чтобы сделать проект реальностью, так и для поклонников, которые так яро желали, чтобы Project Ara оказался у них в руках. Лично я опечален недостатком смелости, который не дал Google пересечь финишную черту. Но я знаю и уважаю Рика Остерлоха. Он был одним из немногих руководителей, поддержавших мой проект на старте. Я верю, что у него были веские причины для подобного решения»,- сказал основатель Project Ara.
Макоски верит, что сама идея модульных смартфонов никуда не исчезнет и будет процветать среди людей, которые больше «не хотят быть пассивными потребителями».
Как отмечает 9to5Google, подобные устройства все же добрались до рынка: речь идет об LG G5 и Moto Z. Однако в них эта концепция представлена в наиболее мягкой форме: у LG сменные части «пристегиваются» снизу, а у Motorola — к задней крышке корпуса.
Соавтором и главным инженером проекта Project Ara является Ара Нерсес Кнаян, чьим именем назван проект. Модульный смартфон даст возможность менять конфигурацию телефона, исходя из желаний и вкусов его хозяина, совершенствовать ее посредством установки более сильного аккумулятора, камеры, динамиков, карты памяти и пр.
В мае 2016 года компания Google объявила о решении отделить проект модульного смартфона Project Ara от лаборатории ATAP и заняться его развитием в качестве отдельного проекта.20 мая Google презентовал рабочую версию смартфона Project Ara.