8 Սեպտեմբեր 2016 - 12:06 AMT
Հայաստանը 2016-ի առաջին կիսամյակն ամփոփել է 2,8 % տնտեսական աճով: Այս ցուցանիշն ամենաբարձրն է ԵՏՄ երկրների շրջանում: Ինչպես վկայում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կայքի տվյալները, Հայաստանի ՀՆԱ-ի ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է շուրջ 4,2 մլրդ դոլար, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
ՀՀ ԱՎԾ–ի տվյալներով, հանրապետության տնտեսական աճը առաջին եռամսյակում կազմել է 4,5 տոկոս, իսկ երկրորդ կիսամյակում դանդաղել է և կազմել 1,5 տոկոս: Պետական բյուջեի համաձայն, 2016-ին Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը նախատեսված է 2,2 տոկոսի չափով:
ԵՏՀ-ի տվյալներով, հունվար-հունիս ամիսներին տնտեսական աճ գրանցվել է միայն Հայաստանում և Ղազախստանում: Այդպես, Ղազախստանի ՀՆԱ-ի աճը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 0,1 տոկոս, իսկ Ռուսաստանում, Բելառուսում և Ղրղըզստանում գրանցվել է համապատասխանաբար 0,9, 2,5, 2,3 տոկոսանոց անկում:
Ընդհանուր առմամբ, 2016-ի հունվար-հունիս ամիսներին, 2015 թ. համարժեք ժամանակահատվածի համեմատ, ԵՏՄ-ում ՀՆԱ-ի աճը նվազել է 0,8 տոկոսով:
ՎԶԵԲ-ի կանխատեսման համաձայն, Հայաստանում 2016-ին ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 2,6 տոկոս, Ղազախստանում` 0,2 տոկոս, Ղրղըզստանում` 1,5 տոկոս, իսկ Ռուսաստանում և Բելառուսում կանխատեսվում է հանապատասխանաբար 1 և 1,9 տոկոսանոց անկում:
Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման պայմանագիրը ստորագրվել է 2014 թ. մայիսի 24-ին և ուժի մեջ մտել 2015 թ. ոհւնվարի 1-ից:

Армения завершила первое полугодие 2016 года с 2,8%-ным экономическим ростом, данный показатель является самым высоким среди стран ЕАЭС.
Как свидетельствуют данные Евразийской Экономической Комиссии (ЕЭК), объем ВВП Армении за отчетный период составил около $4,2 млрд.
Согласно данным Нацстатслужбы Армении, экономический рост в республике в первом квартале составил 4,5%, а во втором квартале 2016 года замедлился и составил 1,5%. Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2016 год запланирован в размере 2,2%.
По данным ЕЭК, только Армения и Казахстан по итогам января-июня текущего года показали рост экономики. Так, рост ВВП Казахстана за отчетный период составил 0,1%, а в России, Беларуси и Кыргызстане зафиксирован спад в 0,9%, 2,5%, 2,3%, соответственно, пишет АРКА.
В целом по ЕАЭС в январе – июне 2016 года по сравнению с январем – июнем 2015 года ВВП снизился на 0,8%.
Согласно прогнозам Евразийского банка развития, в Армении по итогам 2016 года ожидается рост ВВП на 2,6%, в Казахстане – на 0,2%, в Кыргызстане – на 1,5%, а в России и Беларуси прогнозируется спад на 1% и 1,9%, соответственно.
Договор о создании Евразийского экономического союза подписан 29 мая 2014 года, вступил в силу 1 января 2015 года. В Союзе обеспечиваются свобода движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы, проведение скоординированной, согласованной или единой политики в различных отраслях экономики.