14 Սեպտեմբեր 2016 - 07:43 AMT
Գովազդի արգելափակման AdBlock Plus ծառայությունը որոշել է ինքը գովազդ վաճառել: Դրա համար կբացվի առանձին հարթակ: Ենթադրվում է, որ վաճառված գովազդը կտեղադրվի արգելափակվածի փոխարեն:
Ըստ ծրագրի պայմանների, եկամտի 80 տոկոսը կստանա կայքի սեփականատերը, մնացածը AdBlock Plus-ի հետ համագործակցող գործակալություններն ու ինքը ծառայությունը, հայտնում է Meduza-ն:
«Գովազդի արգելափակումը կիրականացվի մեր մասնակցությամբ կամ առանց մեզ: Մենք աշխատում ենք մի փոքր փոխել իրավիճակը, որի դեպքում արգելափակվում է գովազդի 100 տոկոսը: «Ընդունելի գովազդը շրջադարձ է դեպի այն կողմ, որը մեզ լավագույնն է թվում»,-ասում են Adblock Plus-ում:
AdBlock Plus-ը բրաուզերի հավելված է, ինչպես նաև բջջային սարքերի բրաուզեր, որոնք արգելափակում են գովազդը: 2011-ից գործում է «Ընդունելի գովազդի» ծրագիրը` կայքերի սեփականատերերը կարող են փողով կամ առանց գումարի, պայմանավորվել ծառայության հետ, որպեսզի իրենց գովազդը չարգելափակվի: Գովազդի վաճառքի համար նախատեսված նոր հարթակը թույլ կտա միանալ ծրագրին մեծ թվով կայքերի:
Այժմ AdBlock Plus-ի կարգաբերումներում կարելի է անջատել նույնիսկ «ընդունելի» գովազդը: Հայտնի չէ`արդյոք դրանից հետո կփոխվեն գովազդի վաճառքի հարթակները:
Գովազդի ևս մեկ խոշոր արգելափակող AdBlock-ը նույնպես մասնակցում է «ընդունելի գովազդ» ծրագրին: Նրա գովազդ վաճառելու մտադրության մասին տեղեկություն չկա:

Сервис AdBlock Plus для блокировки рекламы решил сам продавать рекламу. Для этого будет открыта отдельная платформа. Предполагается, что проданная реклама будет отображаться вместо заблокированной.
По условиям программы, 80% дохода будет получать владелец сайта, остальное — агентства, сотрудничающие с AdBlock Plus и сам сервис, передает Meduza.
«Блокировка рекламы будет существовать с нами или без нас. Мы стараемся несколько изменить ситуацию, при которой блокируется сто процентов рекламы. «Приемлемая реклама» — это разворот в сторону того, что нам кажется лучшим», — говорят в Adblock Plus.
AdBlock Plus – это расширения для браузеров, а также браузер для мобильных устройств, которые блокируют рекламу. При этом с 2011 года действует программа «Приемлемой рекламы» – владельцы сайтов могут – за деньги или бесплатно – договориться с сервисом, чтобы их реклама не блокировалась. Новая площадка для продажи рекламы позволит большему числу сайтов подключиться к этой программе.
Сейчас в настройках AdBlock Plus можно отключить показ даже «приемлемой» рекламы. Изменится ли это после запуска площадки по продаже рекламы, неизвестно.
Еще один крупный блокировщик рекламы AdBlock также участвует в программе «Приемлемой рекламы». Будет ли он продавать рекламу, пока не сообщается.