PanARMENIAN.Net-ը ընկերության ամենահնչեղ նախագծերից ընտրել է 5 ամենահեռանկարայինը:
Հենց Google ընկերությունն առաջին անգամ լրջորեն մտածեց ինքնագնաց մեքենաների հայեցակարգի մշակման մասին և սկսեց զբաղվել դրանց ստեղծմամբ ու փորձարկումներով: Արդեն մի քանի տարի է, ինչ ընկերության ինքնագնաց մեքենաները ճամփորդում են ԱՄՆ փողոցներով` փորձարկումը ներառում է ինչպես կառավարման բարդ տեխնոլոգիայի ալգորիթմերի, այնպես էլ ճանապարհային երթևեկության դիտարկման համակարգերի կատարելագործում տարբեր սենսորների ու տեսախցիկների օգնությամբ: Google-ում հիանալի գիտեն, որ ապագան հենց ինքնակառավարվող ռոբոտներինն է` դրանք շատ ավելի անվնաս են, ճշգրիտ ու զուրկ այն թերություններից, որոնք բխում են մարդկային գործոնի առկայությունից: Ուստի ընկերությունը ձգտում է առաջատար լինել այդ ոլորտում և դա նրան հիանալի հաջողվում է:
AlphaGo ծրագիր
Ոչ մի ինքնագնաց մեքենա տեղից չի շարժվի առանց «խելացի» ծրագրերի, որոնք հիմնված են արհեստական ինտելեկտի ոլորտում լուծումների վրա: 2014-ին Google-ը գնեց բրիտանական DeepMind ընկերությանը, որը մշակումներ ունի այդ ոլորտում: Որոշ ժամանակ անց ներկայացվեց խորը մեքենայացված ուսուցման վրա հիմնված AlphaGo ծրագիրը`այն կարողանում է հիանալի գո խաղալ, որը մարդու հնարած ամենաբարդ մտավոր խաղերից է: Միևնույն ժամանակ, ծրագիրը ինքնակատարելագործվում է`սովորելով սեփական սխալների և մարդ-խաղացողների սխալների վրա: Շնորհիվ այդ ունակության 2016-ի մարտին ծրագիրը 4:1 հաշվով հաղթեց Լի Սեդոլին` 9-րդ դանի (բարձրագույն կարգ) պրոֆեսիոնալին պատմական խաղի ժամանակ, որը լայնորեն լուսաբանվեց մամուլում:
Համալրված իրականության Google Glass ակնոց
Ընկերությունն առաջինն էր, որը սեփական մշակումը ներկայացրեց համալրված իրականության ոլորտում, ինչը թույլ է տալիս իրական աշխարհի ատրիբուտները միախառնել վիրտուալ, համակարգչի ստեղծածների հետ: Այս պահի դրությամբ նրա հիմնական մրցակիցը` սոֆթերի հսկա Microsoft-ն, արդեն ներկայացրել է իր սեփական, կատարելագործված մշակումը: Սակայն այն փաստը, որ Google-ը մինչ օրս չի հրաժարվել իր մտահղացումից, վկայում է այն մասին, որ շուտով կարող է հանրությանն իրոք ինչ-որ հեղափոխական բան ներկայացնել: Ընկերության գլխավոր առավելությունն այդ ոլորտում կարող է լինել կիրառելիությունն ու էժանությունը` եթե նրան հաջողվի մշակել որակյալ, բայց էժան պրոդուկտ, մրցակիցների գործը կդժվարանա:
Loon
Որպես ընկերություն, որի գործունեության առյուծի բաժինը համացանցում է իրականացվում, Google-ը շահագրգռված է, որ որքան հնարավոր է շատ մարդու հասանելի լինի արագ ինտերնետ կապը: Այդ նպատակով հսկան գործարկել է Loon ծրագիրը, որի նպատակն է ապահովել կապով Երկիր մոլորակի այն հատվածները, որոնց համար սովորական միջոցները դժվար հասանելի են: Իսկ դա մոլորակի բնակչության մեկ երրորդն է: Ընկերությունը մտադիր է հսկայական օդապարիկներ գործարկել մթնոլորտի վերին շերտեր, որտեղ, շնորհիվ դրանց վրա տեղադրված սարքերի, կկարողանան ավելի լայն սփռում ապահովել, քան ցանկացած դիապազոնի բջջային կապի աշտարակ:
Google-ի կոնտակտային ոսպնյակներ
Google Glass նախագծի հետ մեկտեղ ընկերությունն իր լաբորատորիաներում միանգամայն նորարար մի բան է մշակում: Այս անգամ առողջապահության ոլորտում: Կորպորացիայի մասնագետներն արդեն ներկայացրել են կոնտակտային ոսպնյակի հիման վրա էքսպերիմենտալ էլեկտրոնային ռադիոհաղորդիչ սենսորային սարքերի նախատիպերը, որոնք կարողանում են ախտորոշել հիվանդություններն ու վերահսկել որոշ կարևոր ֆիզիոլոգիական ցուցանիշներ արտասուքի բաղադրության հետազոտման միջոցով: Այժմ արդեն դրանք հաջողությամբ կիրառվում են շաքարային դիաբետով հիվանդների արյան մեջ գլյուկոզայի քանակի որոշման համար: Հետագայում ընկերությունը մտադիր է ընդլայնել ախտորոշվող հիվանդությունների ցանկը:

27 Сентябрь 2016 - 08:28 AMT
Именно компания Google впервые серъезно задумалась над внедрением концепта самоуправляемых автомобилей и занялась их разработкой и тестированием. Уже несколько лет беспилотные автомобили компании колесят по дорогам США – тестирование включает как усовершенствование алгоритмов управления сложной технологией, так и системам мониторинга дорожного движения при помощи различных сенсоров и камер. В Google прекрасно знают, что будущее именно за беспилотными роботами – они намного безопаснее, точнее и лишены недостатков, исходящих от присутствия человеческого фактора. Именно поэтому компания стремится стать пионером в этой области, и ей это прекрасно удается.
Программа AlphaGo
Ни один самоуправляемый автомобиль не тронется с места без «умных» программ, основанных на решениях в области искусственного интеллекта. В 2014 году Google приобрела британскую компанию DeepMind, занимающуюся разработками в этой области. Через некоторое время была представлена программа, основанная на так называемом глубоком машинном обучении – AlphaGo: она умеет виртуозно играть в го – одну из сложнейших интеллектуальных игр, когда-либо придуманных человеком. Вместе с этим, программа самосовершенствуется, учась на собственных ошибках и ошибках игроков-людей. Благодаря данной способности в марте 2016 года программа выиграла со счетом 4—1 у Ли Седоля, профессионала 9 дана (высшего ранга), во время исторического матча, широко освещавшегося в прессе.
Очки дополненной реальности Google Glass
Компания стала одной из первых, представивших собственную разработку в области дополненной реальности, которая позволяет смешать атрибуты реального мира с виртуальными, выводимыми компьютером. К сожалению, первый вариант умных очков Google Glass оказался сырым и крайне дорогостоящим, поэтому компании пришлось отправить продукт на доработку. На данный момент ее главный конкурент – софтоверный гигант Microsoft уже представил собственную, более совершенную разработку. Однако тот факт, что Google до сих пор не отказалась от своего детища, свидетельствует о том, что скоро она сможет представить общественности нечто действительно революционное. Главной фишкой компании в этой сфере может стать практичность и дешевизна: если ей удастся разработать качественный, но недорогой продукт, конкурентам придется несладко.
Loon
Как компания, львиная доля деятельности которой приходится на Всемирную паутину, Google заинтересована в том, чтобы как можно больше людей имели доступ к быстрой интернет связи. Для этого гигант запустил программу Loon, цель которой – обеспечить связью те регионы планеты Земля, для которых обычные форматы труднодоступны. А это треть населения нашей планеты. Компания намерена запустить огромные воздушные шары в верхние слои атмосферы, которые, благодаря установленным на них передатчикам, смогут предоставить более широкое покрытие, чем любой диапазон башни сотовой связи.
Контактные линзы Google
Наряду с проектом Google Glass, компания разрабатывает в своих лабораториях нечто совершенно инновационное. На этот раз – в области здравоохранения. Специалисты корпорации уже представили прототипы экспериментальных электронных радиопередающих сенсорных устройств на основе контактной линзы, которые умеют диагностировать заболевания и контролировать некоторые важные физиологические показатели с помощью анализа слезной жидкости. В настоящее время они уже успешно применяются для определения уровня глюкозы в крови у больных сахарных диабетом. В дальнейшем компания намерена расширить диапазон диагностируемых заболеваний.