28 Սեպտեմբեր 2016 - 13:44 AMT
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Հոսեյն Սամիեիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը, Հայաստանի տնտեսության ներկա վիճակին, Հարկային օրենսգրքով նախատեսվող փոփոխություններին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների ներգրավմանը, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր:
Կարապետյանն և Սամիեին կարևորել են բիզնես միջավայրի և ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումների և ծրագրերի շարունակական իրականացումը:
Անդրադառնալով 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծին՝ վարչապետ Կարապետյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը ներկայացնելու է իրատեսական բյուջե՝ առանց չափազանցնելու առկա դժվարությունները կամ գերագնահատելու հնարավորությունները:
Կարեն Կարապետյանը կառավարության գործունեության արդյունավետությունն ապահովելու տեսակետից կարևորել է նաև կանխատեսելիության և վերահսկողության բարձրացումը:
2016 թվականի բյուջեով ծրագրված էր 1.183 տրիլիոն դրամի եկամուտ, 1.373 տրիլիոն դրամի ծախսեր, դեֆիցիտը՝ շուրջ 191 մլրդ դրամի սահմաններում:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял делегацию во главе с руководителем армянской миссии МВФ Хосейном Самиеи.
Стороны обсудили двустороннее сотрудничество, вопросы, касающиеся планируемых изменений Налогового кодекса, улучшения бизнес-среды в Армении, привлечения инвестиций, налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики.
Карапетян и Самиеи отметили важность соответствующих мероприятий и последовательной реализации программ.
Каснувшись темы проекта бюджета на 2017 год, премьер подчеркнул, что правительство представит реалистичный бюджет, не преувеличивая существующие трудности или переоценивая возможности.
С точки зрения обеспечения эффективности работы правительства, Карапетян отметил важность повышения прогнозируемости и контроля.
Согласну бюджету РА на 2016 год, была запланирована прибыль в размере 1.183 триллионов драмов, расходы в размере 1.373 триллионов драмов, дефицит – около 191 млрд драмов.