14 Մայիս 2007 - 11:04 AMT
«Ինֆորմ-մոբիլ» միջազգային ընկերությունը դուրս է եկել Հայաստանի VAS շուկա: Համապատասխան պայմանագիր է կնքվել «ԱրմենՏել» բբջային կապի պրովայդերի հետ: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին «Ինֆորմ-մոբիլ» ընկերության PR բաժնի ղեկավար Անտոն Յակիմովը, համաձայնագիրը «ԱրմենՏելի» հետ ենթադրում է «Ինֆորմ-մոբիլ» ընկերության գլխավոր արտադրանք «Ծանոթություն»-ի, ինպես նաեւ «Ֆորում» բազմապրոֆիլ ծառայության տրամադրում: Երկու ծառայություններն էլ նախատեսված են վերջնական սպառողի համար եւ թարգմանված են հայերեն լեզվով: Ընկերության հետագա ծրագրերի շարքում է Հայաստանում բիզնեսի դիվերսիֆիկացիան, ինչպես նաեւ հետագա ընդլայնում դեպի ԱՊՀ եւ հեռավոր արտերկրի երկրներ:
«Ինֆորմ-մոբիլի» գործադիր տնօրեն Դմիտրի Տիմոշչենկոյի կարծիքով, Հայաստանի շուկա ելնելուն աջակցել է պորվայդերի ռազմավարությունը, երբ օպերատորի հետ հարաբերությունները կառուցվում են գլխավոր գործընկերի մակարդակով:
Հայաստանը 9-րդ երկիրն է, որտեղ տրամադրվում են «Ինֆորմ-մոբիլի» ծառայությունները: Բացի Ռուսաստանից եւ Հայաստանից, մինչ այդ այս ընկերությունը ռուս պրովայդերներից առաջինն էր դուրս եկել Բելառուսի (2003 հունիս), Ուկրաինայի (2003 օգոստոս), Ղրղզստանի (2005 մարտ), Ուզբեկստանի (2005 ապրիլ), Տաջիկստանի (2005 դեկտեմբեր) եւ Վրաստանի (2006 ապրիլ) շուկաներ:
«Ինֆորմ-մոբիլ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին. այն բջջային կապի օպերատորների բաժանորդներին տրամադրում է զվարճալի եւ տեղեկատվական ծառայությունների ամբողջական շրջանակ:

Контент и сервис провайдер, международная компания «Информ-мобил» вышла на VAS рынок Армении. Соответствующий договор подписан с оператором сотовой связи «АрменТел». Как сообщил PanARMENIAN.Net руководитель PR отдела компания “Информ-мобил” Антон Якимов, соглашение с оператором подразумевает поставку ключевого интерактивного продукта компании «Информ-мобил» – «Знакомства», а также многофункционального сервиса «Форум». Оба сервиса адаптированы для конечного пользователя и переведены на армянский язык. В дальнейших планах компании – диверсификация бизнеса в Армении, а также дальнейшая экспансия на рынки стран СНГ и Дальнего Зарубежья.
По мнению исполнительного директора «Информ-мобил» Дмитрия Тимощенко, своевременному выходу на рынок Армении способствовала стратегия провайдера, когда отношения с операторами строятся на уровне ключевого партнерства.
Армения – 9 страна, где предоставляются услуги «Информ-мобил». Помимо России и Армении, ранее компания первой среди российских провайдеров вышла на рынки Беларуси (июнь 2003), Украины (август 2003), Кыргызстана (март 2005), Узбекистана (апрель 2005), Таджикистана (декабрь 2005) и Грузии (апрель 2006). Также конец 2006 года ознаменовался открытием дочерней компании в Казахстане (ноябрь).
Компания «Информ-мобил», основана в 2000 году, – ведущий контент и сервис-провайдер, предоставляющий Абонентам операторов сотовой связи полный спектр развлекательных и информационных услуг.