5 Հոկտեմբեր 2016 - 08:52 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը բարձրացրել է Հայաստանի 2016թ. տնտեսության աճի կանխատեսման ցուցանիշը մինչև 3.2%, իսկ 2017-ին` մինչև 3.4%: Այդ մասին ասվում է ԱՄՀ հոկտեմբերի «Համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարները» (World Economic Outlook) զեկույցում, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Նախորդ զեկույցում, որը հրապարակվել էր 2016-ի ապրիլին, ԱՄՀ-ն Հայաստանի համար 2016-ին 1,9% աճ էր կանխատեսել, իսկ 2017-ի` 2,5%:
Ընդ որում, 2016-ին ավարտին ակնկալվում է 0,5% գնանկում, իսկ 2017-ին` 2,5% գնաճ: Բացի այդ, ԱՄՀ-ն կանխատեսում է գործազրկության աճ մինչև 17,9% 2016-ին և մինչև 18%` 2017-ին:
Զեկույցի վերլուծաբանները բարելավել են տնտեսական աճի կանխատեսումը ԱՊՀ երկրներում, ներառելով նաև Վրաստանը, Ուկրաինան և Թուրքմենստանը: ԱՄՀ-ն 2016-ին ԱՊՀ երկրներում ակնկալում է տնտեսության 0,3% անկում` ապրիլյան զեկույցի 1,1% անկման դիմաց: 2017-ի համար ԱՊՀ-ում կանխատեսվում է 1,4% աճ` նախորդ ցուցանիշը 1,3% էր:
Ռուսաստանում 2016-ին սպասվում է տնտեսության 0,8% անկում` ապրիլյան կանխատեսման 1,8%-ի համեմատ, Ադրբեջանում` 2,4% անկում նախկին 3%-ի փոխարեն: Բելառուսում անկումը կլինի 3%` 2,7%-ի փոխարեն, Ղազախստանում` 0,8%` նախկին 0,1%-ի փոխարեն:
Աճ է կանխատեսվում է Ուզբեկստանում` 6% նախկին 5%-ի փոխարեն, Թուրքմենստանում` 5,4% (4,3%), Ուկրաինայում կանխատեսումն անփոփոխ է մնացել`1,5%, Վրաստանում` 3,4% նախկին 2,5%-ի փոխարեն, Տաջիկստանում` 6%, 3%-ի փոխարեն, Ղրղզստանում` – 2,2%, 3,5%-ի փոխարեն, Մոլդովայում` 2% նախկին 0,5%-ի փոխարեն:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՀ-ն նվազեցրել է զարգացած երկրների տնտեսությունների աճի կանխատեսումը 1,6%-ից մինչև 1,8%: ԱՄՆ համար կանախատեսումը 2,2%-ից նվազել է մինչև 1,6%:
Ըստ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2016-ին նախատեսված է 2,2%: Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի կանխատեսման, 2016-ին ավարտին ՀՆԱ աճը կկազմի 2,4%, իսկ 2017-ին` 3,2%:
Ըստ ՀԲ վերջին կանխատեսման, տնտեսական աճը 2016-ին կկազմի 1,9%, ՎԶԵԲ-ն ակնկալում է 2%, Fitch-ը`2%, Moody’s-ը` դանդաղում մինչև 2,2%: ԿԲ-ն իր վերջին կանխատեսման մեջ գնահատում է Հայաստանի տնտեսության աճը 2,7-3,6%-ի սահմանում:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, տնտեսական աճը Հայաստանում 2016-ի երկրորդ եռամսյակում կազմել է 1,5%` առաջին եռամսյակի 4,5% համեմատ:

Международный валютный фонд повысил прогноз роста экономики Армении на 2016 год до 3,2%, а на 2017 год до 3,4%. Об этом говорится в октябрьском докладе МВФ «Перспективы развития мировой экономики» (World Economic Outlook).
В предыдущем докладе за апрель текущего года МВФ ожидал рост ВВП Армении в 2016 году на уровне 1,9%, а в 2017 году – 2,5%.
При этом по итогам 2016 года в республике ожидается дефляция в 0,5%, а в 2017 году инфляция в размере 2,5%. Кроме того, МВФ ожидает рост уровня безработицы с 17,7% в 2015 году до 17,9% в 2016 году и до 18% в 2017 году.
Аналитики доклада улучшили также прогноз по экономическому росту в странах СНГ (включая Грузию, Украину и Туркменистан). Так, МВФ в 2016 году ожидает спад экономик стран СНГ на 0,3% вместо спада в 1,1% согласно апрельскому обзору. В 2017 году экономика СНГ –вырастет на 1,4% (прошлый прогноз – 1,3%).
Согласно докладу, на 2016 год в России ожидается спад экономики на 0,8% вместо спада на 1,8% согласно апрельскому обзору, в Азербайджане – спад на 2,4% вместо спада на 3%, в Беларуси – спад на 3% вместо спада на 2,7%, в Казахстане – спад на 0,8% вместо роста на 0,1%.
При этом, в Узбекистане прогнозируется рост на 6% против 5%, в Туркменистане – 5,4% против 4,3%, на Украине – 1,5% (без изменений), в Грузии – 3,4% против 2,5%, в Таджикистане – 6% вместо 3%, в Киргизии – 2,2% против 3,5%, в Молдове – 2% против 0,5%.
В то же время, МВФ понизил прогнозы роста экономик развитых стран на 2016 год до 1,6% с 1,8% (июльский прогноз), что обусловлено разочарованием в первой половины года из-за низких бизнес-инвестиций и снижения темпов накопления товарных запасов. В частности, МВФ понизил прогноз роста США до 1,6% с 2,2%.
В странах с формирующимся рынком и развивающихся странах рост будет ускоряться впервые за последние шесть лет до 4,2%, причем в июле этот показатель ожидался на уровне в 4,1%.
В МВФ отмечают, что хроническая стагнация в странах с развитой экономикой может вызвать усиление настроений противников мировой торговли, что будет сдерживать экономический рост. Однако прогноз роста мировой экономики на 2016 и на 2017 год остался прежним – 3,1% и 3,4% соответственно, передает АРКА.
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2016 год запланирован в размере 2,2%. Согласно последнему прогнозу министра финансов Армении Вардана Арамяна, по итогам 2016 года рост ВВП Армении ожидается на уровне 2,4%, а в 2017 году – 3,2%.
По последнему прогнозу ВБ экономический рост республики в 2016 году составит 1,9%, ЕБРР ожидает рост в 2%, ЕАБР – 2,6%, Fitch – до 2%, Moody’s прогнозирует замедление роста ВВП Армении в 2016 году до 2,2%. ЦБ Армении в своем последнем прогнозе оценивает рост экономики Армении в 2016 году на уровне 2,7-3,6%.
Согласно данным Нацстатслужбы, экономический рост в Армении во втором квартале 2016 года составил 1,5%, по сравнению с 4,5%, зарегистрированным в первые три месяца года.