Հունիսին Lenovo Phab 2 Pro սմարթֆոնի հեղինակները հայտարարեցին, որ մտադիր են թողարկել այն 2016-ի սեպտեմբերին: Հետագայում ժամկետը հետաձգվեց` ընդհանրական խոսվում էր «աշնան» մասին: Ինչպես հաստատել է Google-ի ներկայացուցիչը, Phab2 Pro սմարթֆոնը հասանելի կլինի արդեն հաջորդ ամիս` այսինքն 2016-ի նոյեմբերին:
Սա առաջին սմարթֆոնն է Project Tango-ի շրջանակում, այն մշակվել է Google ընկերության հետ համատեղ, գրում է Lenta.ru-ն:
Սմարթֆոնն ունի հատուկ սենսորներ և Intel RealSense 3D եռաչափ տեսախցիկ համալրված իրականության հետ աշխատելու համար: Project Tango հիմնարար տեխնոլոգիաները ներառում են տեղափոխումները, շրջակա միջավայրի զննումն ու տարածության խորության ընկալումը:
Lenovo Phab2 Pro-ն մետաղյա կորպուս ունի և հագեցած է 6,4-դյույմանոց դիսփլեյով QHD (2560 x 1440 պիքսել, 454 ppi) թողունակությամբ, 8-մեգապիքսել ֆրոնտալ և 16-մեգապիքսել հզորությամբ հիմնական տեսախցիկներով, ինչպես նաև 3D-տեսախցիկ տարածության 3D սկանավորման համար: Սարքի հիմքում Qualcomm Snapdragon 652 8-միջուկանի պրոցեսորն է, 4ԳԲ օպերատիվ հիշողությամբ և 64 ԳԲ ներկառուցված ֆլեշ հիշողությամբ:
Նախատեսված է Dolby Atmos 3D հնչյունի ապահովման համար և Dolby 5.1 ձայնագրության համար: Մարտկոցի ծավալը 4050 մԱժ է: Սարքն աշխատում է Android 6.0 Marshmallow օպերացիոն համակարգով: Մոտավոր գինը $499 է:

Google announced that the Lenovo Phab2 Pro, the huge 6.4-inch phone with Google's Tango depth-sensing 3D camera system is coming next month, according to CNET.
The device scans the world around you, can play augmented reality games, help navigate indoors, or see how new furniture and appliances might fit in your home.
Though the phone was originally supposed to ship in the summer, and later got delayed to September and then a nebulous "fall," Clay Bavor, head of VR at Google, confirmed to CNET that the phone will go on sale this November. (Yes, that's the same month as Google's Pixel phones.) The Phab2 Pro should sell for $499 unlocked in the United States, equivalent to £345 or AU$672.
It's important to note that only the Google Pixel phones will be compatible with the Daydream VR headset, not the Phab2 Pro. (It doesn't have the required AMOLED screen to support smooth VR.) That means tech enthusiasts will have to choose between virtual reality and augmented reality if they buy a new Google phone next month.
That might not always be the case, though. "You can imagine in the future you won't have to make a choice, but that's a bit further out," said Bavor, hinting that a single phone might eventually support both the Tango and Daydream platforms.