2016-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանից արտահանումը կազմել է մոտ $5.790 մլրդ: Սակայն, եթե այս ցուցանիշից հանենք նավթը, գազն ու բենզինը, որը, ըստ Ադրբեջանի Մաքսային պետական կոմիտեի տրամադրած տվյալների, կազմում է ընդհանուրի մոտ 87%-ը, արտահանման ծավալը կկազմի ընդամենը $756.2 մլն: Սրա մեջ են մտնում նաև արտահանվող ոսկու և սև մետաղների ծավալները:
Միևնույն ժամանակահատվածում Հայաստանից արտահանումը, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տրամադրած տվյալների, կազմել է $1.129 մլրդ: Եթե այս ցուցանիշից հանենք հանքահումքային արտադրանքի ցուցանիշը՝ մոտ $300 մլն, կմնա մոտ $829.4 մլն:
Ստացվում է, որ ոչ հումքային արտահանման ծավալով 2016-ի առաջին 8 ամսում ՀՀ-ն Ադրբեջանի ցուցանիշը գերազանցել է ավելի քան $73 մլն-ով:
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2016-ի հունվար-օգոստոսի ընթացքում ՀՀ-ի մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնց հիմնական մասով աճ է գրանցվել: Մասնավորապես, աճել է և ՀՀ ներմուծումը՝ 13.4%-ով, և արտահանումը՝ 36.6%-ով: Համագումարային առևտրաշրջանառության ոլորտում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 20.6% աճ:

В 2016-м году экспорт из Азербайджана в январе-августе составил около $5 млрд 790 млн.
Однако, если из этого показателя извлечь данные нефти, газа и нефтепродуктов, которые, по данным Государственного таможенного комитета Азербайджана, составляет около 87%, общий объем экспорта в общей сложности составит $ 756.2 млн (включая объемы экспорта черных металлов и золота).
За тот же период экспорт Армении, согласно данным, предоставленным Национальной статистической службы, составил $1.129 млрд. Если из этого показателя извлечь показатель несырьевого экспорта – около $300 млн, останется примерно $829.4 млн.
Получается, что несырьевой объем экспорта Армении за первые 8 месяцев 2016 года превысил показатель Азербайджана более чем на $73 млн.
Национальная статистическая служба РА опубликовала возросшие макроэкономические показатели Армении за январь-август 2016 года. В частности, увеличился импорт на 13,4%. В то время как экспорт вырос на 36,6% по сравнению с аналогичным периодом 2015 года. Общий оборот в торговой отрасли в годовом исчислении возрос на 20,6%.За 8 месяцев экспорт из Армении составил около $1.129 млрд, импорт составил около $1.985 млрд. Отрицательное сальдо внешнеторгового баланса составило $549 млн. Экспорт из Армении увеличился на 18,9%, в том числе в РФ – 62,1%, на Украину – 52,1%, в Белоруссию – 53,6%. Экспорт из Армении в Китай снизился на 54,2%, в США – около 30%. В 5.3 раза увеличился экспорт в ОАЭ.