18 Հոկտեմբեր 2016 - 12:11 AMT
Աշխատանքների ընթացքի մասին PanARMENIAN.Net-ին է պատմել «Yandex. Քարտեզներ» քարտեզագրման ծառայության ղեկավարի տեղակալ Նիկոլայ Կալաշնիկովը:
«Yandex. Քարտեզների» նկարահանող խումբը համայնապատկերային լուսանկարներ է անում Երևանում տեղադրելու համար դրանք քարտեզի վրա, որտեղ յուրաքանչյուր օգտատեր կկարողանա օգտվել դրանցից, տեսնել ցանկացած փողոց` հատկապես, մեծ կենտրոնական փողոցները: Պանորամաները հորիզոնական 360 աստիճանի ընդգրկում ունեն և ուղղահայաց 280 աստիճանի` արդյունքում ստացվում է Երևանի կոնկրետ կետի ամբողջական համայնապատկերը:
Մենք գործնականում ամբողջ քաղաքն ենք նկարահանում, բացի ամենափոքր փողոցներից: Երևանում դա մոտ 470 կմ է կազմում` միջինը 20 լուսանկար 1 կմ համար: Կայցելենք նաև արվարձաններ` կնկարահանենք Էջմիածինը, Գառնին: Արդեն բավականին մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվել: Սկզբից մենք մանրակրկիտ կերպով վերլուծեցինք որոշ պարամետրեր`օրինակ, ուր է գնալու մեր մեքենան, որ չմոլորվի, որտեղ ինչպես է պետք նկարահանել, որտեղ ավելի շատ լուսանկարներ անել, որտեղ` ավելի քիչ, հիմնականում դա վերաբերում է ծայրամասերին ու մայրուղիներին: Կային այնպիսի կետեր, որտեղ նկարահանումներ անելու համար պետք էր դուրս գալ մեքենայից և օգտվել եռոտանի տեսախցիկից: Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ համայնապատկերներ նկարահանող խումբը նկարահանումներ է կատարում, բարեբախտաբար, եղանակը լավն էր: Մենք ցանկանում ենք, որ լուսանկարներն արևոտ լինեն և Երևանը որքան հնարավոր է գեղեցիկ ստացվի»,-ասել է զրուցակիցը: Ըստ Կալաշնիկովի, նկարահանումների համար ևս մի քանի օր կա հատկացված, թեև նկարահանող խմբին մի փոքր մտահոգում են մոտալուտ անձրևները, քանի որ այդպիսի եղանակին համայնապատկերային լուսանկարներ անելը բավականին բարդ է:
«Մեքենայով կամ լուսանկարչի կողմից արված յուրաքանչյուր լուսանկար հստակ կապված է կոորդինատներին հատուկ GPS տվիչների միջոցով, որոնք որոշում են յուրաքանչյուր լուսանկարի տեղանքը: Ուստի, երբ մեքենան ընթացքի մեջ է, այդ ամբողջ տեղեկատվությունն ավտոմատ կերպով փոխանցվում է օպերատորին և մնում է թրեկի մեջ, որը հետո օգտագործվում է լուսանկարի մշակման և «Yandex. Քարտեզներում» տեղադրման ժամանակ:
Առայժմ բոլոր լուսանկարները, իսկ դրանք արդեն տասնյակ հազարների են հասնում, նկարահանող թիմի մոտ են: Երբ նկարահանումներն ավարտվեն, թիմը կմշակի դրանք` ինչ-որ բաներ մի քանի անգամ ենք լուսանկարել, որպեսզի ավելի գեղեցիկ ստացվի կամ ինչ-որ մեքենա է խանգարել և այլն: Հետո այդ ամենը կհավաքվի նկարահանված ամբողջական ծավալի մեջ և կփոխանցվի «Yandex. Քարտեզներին», որտեղ դրանք ևս մեկ անգամ կմշակվեն ու կհրապարակվեն»,-ասել է նա:
Մասնագետները հուսով են, որ Երևանի համայնապատկերները կհրապարակվեն մինչև տարեվերջ: Թեև լինում են երբեմն «անակնկալներ». օրինակ, քանի որ ամառը նկարահանումների շրջան է, տարեվերջին հերթ է գոյանում` պետք է հրապարակել նոր Պետերբուրգը, նոր Մինսկը և այլն:
«Նկարահանումները պարբերաբար վերսկսվում են: Երևանում մենք առաջին անգամ ենք աշխատում`ընդհանրապես սա «Yandex. Քարտեզների» և «Yandex. Պանորամայի» առաջին մուտքն է Հայաստան: Մենք հետևեցինք «Yandex. Տաքսի»-ի օրինակին և հենց այդ ծառայության շնորհիվ այս ամենը սկսեցինք, քանի որ ծառայությունն ավելի մեծ պահանջարկ ստացավ, ավելի ճշգրիտ քարտեզ է պետք, ավելի շատ զբոսաշրջիկներ են դրանից օգտվում և նրանց դա հետաքրքիր կլինի: Քանի որ Երևանն անընդհատ փոխվում է, նոր շենքեր են կառուցվում, հարկ է լինելու պարբերաբար թարմացնել պանորամաները, այնպես որ, մենք դեռ կվերադառնանք»,-ասել է Կալաշնիկովը:
Լուսանկարները լինելու են HD որակով: Պանորամաները հնարավոր կլինի մոտեցնել, մանրամասները զննել:
«Երևանի գլխավոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ Երևանը շատ բարեհամբույր քաղաք է, ուստի նկարահանումների հետ կապված խնդիրներ չեն առաջացել: Հակառակը` երբեմն հաջողվել է շատ գեղեցիկ կադրեր ստանալ: Օրինակ, Կաթողիկե եկեղեցու մոտ համայնապատկերում նույնիսկ մի ամբողջ հարսանյաց հանդես կլինի փեսայի և հարսնացուի հետ»:

О ходе работы в интервью PanARMENIAN.Net рассказал заместитель руководителя службы картографического производства «Яндекс. Карт» Николай Калашников.
Съемочная команда «Яндекс.Карт» снимает панорамы в Ереване для их размещения на карте, где каждый пользователь сможет ими воспользоваться, посмотреть любую улицу – особенно крупные центальные улицы. Панорамы охватывают 360 градусов горизонтальной и 280 градусов вертикальной плоскостей – в результате получается полная панорамная картина конкретной точки в Ереване.
«Мы снимаем практически весь город, кроме самых мелких улиц. По Еревану это составляет около 470 километров (в среднем 20 снимков на километр), заглянем также в окрестности, снимем Эчмиадзин, Гарни. Объем проделанной работы уже довольно большой. Сначала мы тщательно проанализировали некоторые параметры – например, куда поедет наш панорамомобиль, чтобы не заблудиться, где как снимать, где почаще снимки делать, а где пореже – это касается особенно окраин и трасс. Были также точки, которые нужно было снимать пешком, используя камеру на треноге. Панорамная съемочная команда производит съемки уже неделю, благо погода была хорошая: мы хотим, чтобы снимки получились солнечными и Ереван получился как можно красивее», – рассказал наш собеседник. По словам Калашникова, осталось снимать еще пару дней, хотя группу немного беспокоят надвигающиеся дожди, поскольку при такой погоде довольно сложно делать панорамные съемки.
«Каждый сделанный панорамомобилем или фотографом снимок оснащается точной привязкой к координатам через специальные GPS-датчики, определяющие точное местоположение каждого снимка. Поэтому, когда машина едет, вся эта информация автоматически поступает оператору и записывается в трэк, который потом используется при обработке фотографии и при размещении на «Яндекс.Картах».
Пока все фотографии (а их уже десятки тысяч) находятся у съемочной команды. Когда съемки закончатся, команда завершит их обработку (что-то сняли несколько раз, чтобы было покрасивее, или какая-нибудь машина помешала). Затем все это склеится в цельный объем съемок, после чего поступит на «Яндекс.Карты», где они пройдут повторную обработку и публикацию», – поясняет заместитель руководителя службы картографического производства «Яндекс. Карт».
Специалисты надеются, что панорамы Еревана будут опубликованы в этом году. Хотя, иногда бывают, так сказать, «сюрпризы»: например, поскольку лето – съемочный сезон, к концу года накапливается очередь (надо опубликовать новый Петербург, новый Минск, другие города).
«Съемки проводятся периодически. В Ереване мы снимаем впервые – вообще это первый выход «Яндекс.Карт» и «Яндекс.Панорам» в Армению. Следом за «Яндекс.Такси» мы подтянулись тоже и именно благодаря ему все это затеяли, поскольку сервис становится популярнее, карта нужна лучше, используется больше и туристам будет интереснее. Поскольку Ереван постоянно меняется, строятся новые здания, придется постоянно обновлять панорамы – так что мы еще вернемся», – рассказал Николай Калашников.
Фотографии будут в HD-качестве. Панорамы можно будет приближать, рассмотреть детали.
«Одна из главных особенностей Еревана – это очень дружелюбный город, поэтому проблем со съемками не было. Наоборот – иногда получалось сделать очень красивые кадры. Например, у церкви святого Катохике на панорамах будет даже целая свадьба с женихом и невестой».