30 Մայիս 2007 - 10:51 AMT
Vangold Resources Ltd. կանադական ընկերությունը միացել է պաշարներից համատեղ օգտվելու համաձայնագրին` կնքված Հայաստանի Էներգետիկայի նախարարության եւ Blackstairs Energy ընկերության (Իռլանդիա) միջեւ: Ինչպես հայտնել են Vangold Resources Ltd.-ում, 50 տոկոսանոց մասնաբաժնով մասնակցության դեպքում կանադական ընկերությունը կմասնակցի նավթի եւ գազի հետախուզման աշխատանքներում համար 4, 5 եւ 6 հատվածներում, որոնք ընդգրկում են 13, 775 քառ. կմ. տարածք Հայաստանի կենտրոնում եւ հարավում:
Աղբյուրի համաձայն, նախագիծը նախատեսված է 5 տարով, սակայն ըստ համաձայնագրի կարող է երկարաձգվել երկու հավելյալ ժամանակաշրջանով` յուրաքանչյուրը երկու տարի: Նախագծի ընդհանուր գինը $2,4 մլն. է, այդ թվում կանադական կողմից ներդրումների չափը կկազմի $1,2 մլն: Vangold Resources Ltd.-ի նախագահ Դալ Բրունիլսենի խոսքերով, համաձայնագրով տրամադրված լիազորությունները թույլ են տալիս հետախուզում անցկացնել Իրանին, Ադրբեջանին ու Վրաստանին հարակից Հայաստանի տարածքի գրեթե կեսում. վերջիններս հարուստ են գազի եւ նավթի պաշարներով: «Մենք գտնում ենք, որ նմանատիպ ներուժ գոյություն ունի նաեւ Հայաստանի հարավային հատվածում»,- ասել է Դալ Բրունելսենը, հաղորդում է Regnum-ը:

Канадская компания Vangold Resources Ltd. присоединилась к соглашению о совместном пользовании ресурсами, заключенному между Министерством энергетики Армении и компанией Blackstairs Energy (Ирландия). Как сообщили в Vangold Resources Ltd., при 50%-ном долевом участии канадская компания примет участие в осуществлении разведки нефти и газа на блоках 4, 5 и 6, охватывающих территорию общей площадью 13,775 кв. км в центре и на юге Армении.
Согласно источнику, проект рассчитан на 5 лет, однако по соглашению может быть продлен на два дополнительных периода по два года каждый. Общая стоимость проекта составит $2,4 млн., в том числе с канадской стороны объем инвестиций в рамках пятилетней программы составит $1,2 млн. По словам президента Vangold Resources Ltd. Дала Брунильсена, предоставленные соглашением полномочия позволяют провести разведку почти на половине территории Армении, прилегающей к Ирану, Азербайджану и Грузии – странам с очень богатыми залежами нефти и газа. “Мы считаем, что аналогичный потенциал существует и в южной части Армении”, – сказал Дал Брунильсен, сообщает ИА Regnum.