27 Հոկտեմբեր 2016 - 09:20 AMT
Վստահաբար կարելի է ասել, որ այս անգամ Microsoft-ը կարողացավ հաճելիորեն զարմացնել: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է գլխավոր նորույթները, որոնց մասին հայտարարվեց շնորհանդեսի ժամանակ:
Windows 10 Creators Update
2017-ի գարնանը բոլոր սարքերը, որոնք աշխատում են Windows 10 օպերացիոն համակարգով, կստանան հերթական խոշոր թարմացումը Windows 10 Creators Update անվանումով: Ինչպես հայտնել են ընկերության ղեկավարները, թարմացումը «կոչված է բացահայտելու օգտատերերի տաղանդներն ու ներուժը»: Օպերացիոն համակարգն ավելի ունիվերսալ կդառնա` նրա բոլոր գործառույթները մատչելի կլինեն ոչ միայն ոլորտի մասնագետներին, այլ նաև շարքային օգտատերերին, այդ թվում նաև սահմանափակ կարողություններով մարդկանց:
Թարմացման համար առանցքային է եռաչափ տեխնոլոգիաների օգտագործումը: Եռաչափ ռեժիմով աշխատող հավելվածները հասանելի կլինեն ոչ միայն անհատական համակարգիչներում, այլ նաև բջջային հարթակներում: Թարմացման հեղինակները ձգտել են բնազդաբար ավելի հասկանալի և պարզ դարձնել աշխատանքն այդ տեխնոլոգիաների հետ` նրանք խոստանում են, որ 3D մոդելավորման գործընթացը հասանելի կլինի յուրաքանչյուրին:
Paint 3D
Կոնկրետ օրինակներով հիմնավորելու համար եռաչափ տեխնոլոգիաների լայն կիրառման մասին խոսքերը` ընկերության ներկայացուցիչներն ազդագրել են լայն տարածում ստացած գրաֆիկական խմբագրի թարմացված տարբերակը: Ինչպես երևում է անվանումից, Paint-ի օգնությամբ հնարավոր կլինի եռաչափ խմբագրում կատարել. հնարավոր կլինի աշխատել «գրիչով»` եռաչափ մոդելներ ստեղծելով անմիջապես ծրագրում և մշակելով դրանք: Աշխատանքի արդյունքներով անմիջապես ծրագրի միջից հնարավոր կլինի կիսվել սոցցանցերում գործընկերների և ընկերների հետ:
Շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարվեց, որ նոր հարթակի զարգացման համար Microsoft-ը կհամագործակցի այլ մշակողների հետ: Օրինակ, ծրագրային ապահովման արտադրողի հետ գործակցության շնորհիվ SketchUp եռաչափ մոդելավորման համար Paint 3D-ի օգտատերերին անմիջապես հավելվածից հասանելի կլինեն պորտալն ու մոդելների հավաքածուները: Մյուս հավելվածները (PowerPoint) և Edge բրաուզերը նույնպես կաջակցեն 3D-տեխնոլոգիաներին:
Վիրտուալ իրականություն
Hololens ակնոցի օգնությամբ համալրված իրականության շուկան նվաճելուց բացի` ընկերությունը մտադիր է ուժերը փորձել նաև վիրտուալ իրականության ոլորտում: Այդ նպատակով Microsoft-ը կհամագործակցի Dell, Lenovo, HP, Asus և Acer ընկերությունների հետ: Վերջինները կարող են Microsoft-ի լիցենզիայով վիրտուալ իրականության բյուջետային գարնիտուրներ (ընդամենը $299) թողարկել:
Թեև նոր սարքերի հագեցվածության մասին ոչինչ չի ասվել, ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ պրոդուկտը իրենից կներկայացնի վիրտուալ իրականության լիարժեք սաղավարտ, ոչ թե կլինի Samsung Gear VRի կամ – Google Daydream-ի անալոգը, որոնք աշխատում են սմարթֆոնի հետ կապակցված:
Surface Book
Ընկերությունը ներկայացրել է հայտնի Surface Book տրանսֆորմեր նոութբուքի նորացված տարբերակը: Սարքն ունի նոր Intel Core i7 Kaby Lake պրոցեսոր, PixelSense դիսփլեյ, ինչպես նաև հզոր մարտկոցի շնորհիվ 16 ժամ ինքնուրույն աշխատելու հնարավորություն: Նոր սարքի գինը $2399 է, սակայն նախորդ տարվա Surface Book-ը կարժենա այժմ ընդամենը $1499, իսկ Surface Pro-ն` $899:
Surface Studio
Շնորհանդեսի գլխավոր նորույթը Surface Studio հիասքանչ մոնոբլոկն է, որը կարող է մրցակցել Apple-ի լավագույն համակարգիչների հետ: Սարքը մշակվել է հատուկ պրոֆեսիոնալ դիզայներների համար և տպավորիչ հագեցվածություն ունի. Intel Core i7 նոր պրոցեսոր, NVIDIA GeForce GTX 980M տեսաքարտ, 32 ԳԲ օպերատիվ հիշողություն և 2 ՏԲ հիբրիդային սկավառակ: Հետին պանելին տեղադրված է 4 USB 3.0, Ehernet, Mini DisplayPort, աուդիոմիացում և քարտրիդեր:
Ընկերության ինժեներները կարողացել են այդ ճոխ հավաքածուն տեղավորել փոքր կցորդի մեջ: Հատուկ ուշադրության է արժանի սենսորային TrueColor դիսփլեյը 3:2 կողմերի հարաբերակցությամբ և 28 դյույմ անկյունագծով: Դիսփլեյի հաստությունը 12,5 մմ է, ունի աշխատանքի մի քանի ռեժիմ, ինչը թույլ է տալիս օգտատերին տեսնել, թե ինչպես է նայվելու իր նախագիծն այլ, ավելի հասարակ մոնիտորների վրա:

27 Октябрь 2016 - 08:00 AMT
Можно с уверенностью сказать – на этот раз Microsoft смог приятно удивить: PanARMENIAN.Net представляет главные новинки, о которых было объявлено в ходе презентации.
Windows 10 Creators Update
Весной 2017 года все устройства, работающие на операционной системе Windows 10 получат очередное крупное обновление под названием Windows 10 Creators Update. Как сообщили руководители компании, обновление «призвано раскрыть таланты и потенциал пользователей». Операционная система станет более универсальной – весь ее функционал станет доступен не только специалистам в определенной области, но и обычным пользователям – в том числе и людям с ограниченными возможностями.
Ключевым в обновлении станет использование трехмерных технологий. Приложения, работающие в трех измерениях, будут доступны не только на персональных компьютерах, но и на мобильных платформах. Разработчики постарались сделать работу с ними интуитивно понятной и простой – они обещают, что процесс 3D-моделирования будет доступен каждому.
Paint 3D
Чтобы подкрепить свои слова о широком использовании трехмерных технологий конкретными примерами, представители компании анонсировали обновленную версию популярного графического редактора. Как следует из названия, при помощи Paint станет возможно редактирование в трех измерениях: можно будет работать пером, создавая трехмерные модели прямо в программе и обрабатывая их. Результатами работы прямо из программы можно будет поделиться с коллегами и друзьями в социальных сетях.
В ходе презентации было объявлено о том, что для развития новой платформы Microsoft будет сотрудничать с другими разработчиками. Например, благодаря партнерству с производителем программного обеспечения для трехмерного моделирования SketchUp пользователи Paint 3D получат доступ к порталу и коллекции моделей прямо из приложения. Другие приложения (PowerPoint) и браузер Edge также будут поддерживать 3D-технологии.
Виртуальная реальность
Кроме завоевывания рынка дополненной реальности при помощи очков Hololens, компания намерена попробовать свои силы также в сфере виртуальной реальности. Для этой цели Microsoft будет сотрудничать с компаниями Dell, Lenovo, HP, Asus и Acer. Последние смогут выпускать бюджетные (всего $299) гарнитуры виртуальной реальности по лицензии Microsoft.
Хотя о начинке новых аппаратов не было сказано ровным счетом ничего, представители компании заявили, что продукт будет представлять собой полноценный шлем виртуальной реальности, а не аналог Samsung Gear VR или Google Daydream (которые работают в связке со смартфоном).
Surface Book
Компания представила обновленный вариант популярного ноутбука-трансформера Surface Book. Устройство получило новый процессор Intel Core i7 Kaby Lake, дисплей PixelSense, а также 16 часов автономной работы благодаря мощному аккумулятору. Цена нового устройства $2399, однако прошлогодний Surface Book теперь обойдется всего в $1499, а Surface Pro будет стоить $899.
Surface Studio
Главной новинкой презентации стал великолепный моноблок Surface Studio, который сможет составить конкуренцию лучшим компьютерам от компании Apple. Устройство было разработано специально для профессиональных дизайнеров и оснащено впечатляющей начинкой: новый процессор Intel Core i7, видеокарта NVIDIA GeForce GTX 980M, 32 ГБ оперативной памяти и гибридный диск на 2 ТБ. На задней панели расположены четыре USB 3.0, Ehernet, Mini DisplayPort, аудиовыход и картридер.
Инженеры компании смогли уместить все это великолепие в миниатюрную подставку. Особого внимания заслуживает сенсорный TrueColor-дисплей с соотношением сторон 3:2 и диагональю в 28 дюймов. Толщина дисплея 12,5 миллиметров, у него несколько режимов работы, что позволит пользователю увидеть, как будет смотреться его проект на других, более простых мониторах.