29 Հոկտեմբեր 2016 - 07:49 AMT
Ամերիկյան SpaceX ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը Լոս Անջելեսում կայացած խորհրդաժողովում ներկայացրել է տանիքի մեջ ինտեգրվող արևային մարտկոցները:
Պրոդուկտը ստացել է «արևային տանիք» (Solar Roof) անվանումը: Մարտկոցը բաղկացած է տան կամ ավտոտնակի տանիքին տեղադրվող փոքր տարրերից: Ըստ Մասկի, այդպիսի մարտկոցը կարող է ամբողջությամբ ապահովել բնակիչներին էլեկտրաէներգիայով: Ընդ որում, էլեկտրաէներգիան հնարավոր կլինի ոչ միայն ծախսել, այլ նաև կուտակել: Մեծ տարողությամբ Powerwall 2 կուտակիչը նույնպես ներկայացվել է խորհրդաժողովում, գրում է Meduza-ն Engadget-ի վրա հղումով:
Մասկը չի հրապարակել նոր արևային մարտկոցների գները` նշելով միայն, որ Solar Roof սարքն ավելի էժան կլինի, քան տանիքի փոխարինումն ու առանձին արևային մարտկոցների տեղադրումը:
SpaceX ամերիկյան ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը Մարսի գաղութացման բազում ասպեկտներ է դիտարկել և նկարագրել Reddit AMA նստաշրջանում:Նա ենթադրում է, որ ապաստարանները Մարսի առաջին բնակիչների համար կտեղակայվեն մոլորոկի ներսում, իսկ առօրյա կյանքի համար մոլորակի մակերեսին գեոդեզիական գմբեթներ կկառուցեն:
Ստորգետնյա տները կառուցելու են դրոիդները` հանքափոր ռոբոտներն ու թունել փորող ռոբոտները: Արդյունահանված ապարը կօգտագործվի մակերեսի վրա շինություններ ստեղծելու և կենսապահովման այլ նպատակների համար

29 Октябрь 2016 - 07:16 AMT
Глава американской компании SpaceX Илон Маск представил на конференции в Лос-Анджелесе солнечные батареи, интегрируемые в крышу.
Продукт получил название «солнечная крыша» (Solar Roof). Батарея состоит из небольших элементов, укладываемых на крышу дома или гаража. По словам Маска, такая батарея сможет полностью обеспечить жителей электроэнергией, причем электроэнергию можно будет не только расходовать, но и накапливать. Накопитель повышенной емкости Powerwall 2 был также представлен в ходе конференции, пишет Meduza со ссылкой на Engadget.
Маск не привел цен на новые солнечные батареи, отметив лишь, что установка Solar Roof обойдется дешевле, чем замена крыши и оборудование дома солнечными батареями по отдельности.
Маск 27 сентябяря на Международной астронавтической конференции, проходящей в Гвадалахаре, рассказал о своих планах по постройке «города» на Марсе и организации «самоподдерживающейся» экспедиции на красную планету из миллиона «марсонавтов».По словам Маска, Марс является идеальным «полигоном» для перехода человечества к жизни в космосе, и SpaceX планирует стать движущей силой в этой трансформации.