3 Նոյեմբեր 2016 - 12:26 AMT
ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 3-ի նիստում ՊՈԱԿ-ների, ԾԻԳ-երի գործունեության նպատակահարմարության հարցով մի շարք որոշումներ է ընդունել:
Այսպիսով, դադարեցվելու է հետևյալ պետական հիմնարկների գործունեությունը. ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Արտակարգ իրավիճակների բնագավառում ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» (արդյունքում կտնտեսվի 65.5 մլն դրամ), ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» (արդյունքում կտնտեսվի 66.5 մլն դրամ), ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության «Սպորտի և երիտասարդական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» (արդյունքում կտնտեսվի 61 մլն դրամ):
Գործադիրի որոշմամբ կլուծարվի նաև ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի «Արփա-Սևան» թունելի վերականգնման ծրագրերի իրականացման գրասենյակը՝ հիմնանորոգման աշխատանքների պետական գնման պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների կատարման ժամկետի ավարտմամբ պայմանավորված:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ միավորման ձևով կվերակազմակերպվեն ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի «Ախուրյան-Արաքս-ջրառ» և «Սևան-Հրազդան-ջրառ» փակ բաժնետիրական ընկերությունները: Արդյունքում՝ զգալիորեն կկրճատվեն ծախսերը, կբարձրանա կառավարման արդյունավետությունը, կտնտեսվի մոտ 80 մլն դրամ:
Սեպտեմբերի 29-ին Կառավարության նիստի մեկնարկին, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, նախքան օրակարգին անցնելը, մի շարք նախարարությունների սահմանված ժամկետներում իրականացնելու համար նախատեսված հանձնարարականներ է տվել:
Վարչապետի հանձնարարականներից մեկը վերաբերել է բոլոր գերատեսչություններին. «Գործադիրի բոլոր մարմիններին հանձնարարում եմ վերանայել կառավարության իրենց ոլորտներում գտնվող ՊՈԱԿ-ների գործունեության նպատակահարմարությունը և ներկայացնել առաջարկություն ՊՈԱԿ-ների թվաքանակի կրճատման և օպտիմալացման վերաբերյալ: Բազմաթիվ ՊՈԱԿ-ներ կան, որոնք ունեն հաստատուն ծախսեր, բայց հասկանալի չէ, թե իրենց օգուտը որն է: Ելնելով դրանից, շատ խիստ, կոշտ պետք է վերանայել այդ ամենը»:
Կարապետյանն անդրադարձել է նաև ԾԻԳ-երին (ծրագրի իրականացման գրասենյակ) և հանձնարարականներ տվել սպորտի և երիտասարդության հարցերի, արտակարգ իրավիճակների, մշակույթի և քաղաքաշինության նախարարներին մեկ շաբաթվա ընթացքում քննարկել իրենց ենթակայության տակ գտնվող ԾԻԳ-երի լուծարման հարցը և ներկայացնել առաջարկություններ. «Մենք պետք է ունենանք մի հարթակ, որտեղ պետք է իրականացնենք մեր գնումները»:

3 Ноябрь 2016 - 14:54 AMT
Правительство Армении на заседании 3 ноября приняло решение о приостановлении деятельности ряда офисов по реализации программ, благодаря чему будет сэкономлено 273 млн драмов.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании 13 октября потребовал резкого сокращения, а не оптимизации структур министерств и «избавиться от балласта в виде государственных некоммерческих организаций и офисов по реализации программ».
В частности, решением правительства сокращается офис по реализации программ в сфере чрезвычайных ситуаций МЧС, за счет чего государство сэкономит 65,5 млн драмов, офис реализации культурных программ Министерства культуры (экономия в 66,5 млн драмов), а также офис реализации программ спорта и молодежи Министерства спорта и по делам молодежи (61 млн драмов), пишет АРКА.
Также решением правительства ликвидирован офис реализации программ по восстановлению тоннеля «Арпа-Севан» Комитета водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов, что позволит сэкономить 80 млн драмов.
Также планируется объединить два ЗАО в сфере водного хозяйства, которые находятся в ведении Комитета водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов.
«Мне нравится это решение», – сказал Карапетян, комментируя решения о закрытии офисов.
В свою очередь министр финансов Армении Вардан Арамян в беседе с журналистами отметил, что сокращение офисов по реализации программ осуществляется в соответствии с поручением премьера.
«Мы идем по пути оптимизации функций, основной задачей является не закрытие офисов, а совмещение ресурсов и более экономной работы без дублирования функций», – сказал Арамян.
22 октября Карен Карапетян заявил, что новое правительство Армении постарается свести к минимуму возможные коррупционные риски.Он отметил, что в программе правительства подробно представлены шаги, которые правительство намерено предпринимать, чтобы свести к минимуму подобную возможность в налоговом и таможенном поле, в сфере принятия правительственных решений, в сфере закупок, иностранного финансирования, в вопросе создания равных и простых условий для бизнеса.