4 Նոյեմբեր 2016 - 13:05 AMT
Հայաստանը բանակցում է իրանական գազ գնելու շուրջ: Հաջողության դեպքում հայաստանյան սպառողներն առաջիկայում արդեն կկարողանան օգտագործել իրանական գազը: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում ասել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը օրերս Թեհրանում էր, որտեղ նոյեմբերի 1-ին հայաստանյան պետական «Էներգաիմպեքս» ընկերության և Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության միջև նախաստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ գազի առք ու վաճառքի և տարանցման վերաբերյալ։
«Առաջին նպատակն իրանական գազի տարանցման հնարավորություն ստեղծելն է Հայաստանի տարածքի միջոցով:
Երկրորդը դա իրանական գազի գնելն է նաև ներքին սպառման համար: Ներքին սպառման համար իրանական գազը կօգտագործվի այն ժամանակ, երբ գինը մրցունակ կլինի մեր այլ աղբյուրների հետ», – փոխանցել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ չի կարծում, որ երբևիցե եղել է սահմանափակում իրանական գազ գնելու հարցում ներքին շուկայի համար:
«Հարցը միշտ եղել է գնային քաղաքականության դաշտում․ եթե իրանական կողմը մեր բանակցությունների արդյունքում կարողանա մեզ առաջարկել ավելի մատչելի գին, մենք այդ գազը կօգտագործենք ներքին շուկայում:
Եվ այնպես չէ, որ բանակցություններ չեն եղել, այնպես չէ, որ այդ հարցը բազմաթիվ անգամ չի քննարկվել», – պարզաբանել է Հարությունյանը:
Միաժամանակ նա շեշտել է, որ ներկա պահին առանձին գազամուղ կառուցելու ոչ մի տնտեսական հիմնավորում չկա: «Տրանսգազ» ընկերությունը, որը նույնպես պատկանում է «Գազպրոմ»-ին, իր լիցենզիայում նշված կետերի համաձայն, պարտավոր կլինի տեղափոխել այն գազը, որը կգնվի Իրանից և կտարանցվի, օրինակ, Վրաստան:
«Ինքը ունի հաստատված սակագներ գազի տարանցման համար, հաստատված կորուստի մակարդակ այդ գործարքը կատարելու համար: Այսինքն ստեղ նոր բան հորինելու կարիք չկա, և դա արդեն իրենց դաշտից դուրս է: Քաղաքականություն վարող մարմինը այստեղ Էներգետիկայի նախարարությունն է և կառավարությունը, և իրենք պարտավոր են անել այն, ինչ իրենց լիցենզիայով վերապահված է», – նկատել է Հարությունյանը:
Հուլիսի 26-ին Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն հայտարարել է, որ Իրանից Հայաստան առաքվող գազի ծավալը 3 անգամ կավելանա: Գործադիրի օգոստոսի 4-ի որոշմամբ կստեղծվի «Էներգաիմպէքս» ՓԲԸ, որը հնարավորություն կընձեռի ավելացնել բնական գազի ներկրումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից՝ առավել արդյունավետ դարձնելով Իրան-Հայաստան գազամուղի օգտագործումը:Նույն որոշմամբ՝ ընկերության կանոնադրական կապիտալում ներդրում կատարելու նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը գումար կհատկացվի:

4 Ноябрь 2016 - 15:00 AMT
Армения ведет переговоры о покупке иранского газа. В случае успеха, потребители вскоре смогут использовать иранский газ. Об этом заявил заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян, сообщает радио «Азатутюн».
Ранее заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян в ходе визита в Тегеран на встрече с заместителем министра энергетики Ирана обсудил вопросы увеличения объема взаимных перетоков электроэнергии, увеличения объема пропускной способности ЛЭП Армения-Иран-Грузия, а также регионального сотрудничества Иран-Армения-Грузия-Россия после ввода в эксплуатацию новых инфраструктур.
«Первая цель состоит в том, чтобы создать возможность для транзита иранского газа через территорию Армении. Во-вторых, это приобретение иранского газа для внутреннего потребления. Иранский газ будет использоваться для внутреннего потребления, когда цена будет конкурировать с другими источниками», – сказал он.
По его мнению, никогда не было какого-либо ограничения на закупку иранского газа на внутреннем рынке. «Если иранское правительство в результате наших переговоров предложит более доступную цену, мы будем его использовать на внутреннем рынке. И не так, что этот вопрос раньше не обсуждался и не велись переговоры», – сказал он.
Он подчеркнул, что в настоящее время нет никакого экономического обоснования для строительства отдельного трубопровода.
По его словам, «Трансгаз», который также принадлежит «Газпрому», в соответствии с обозначенными пунктами, будет обязан поставлять газ, приобретенный у Ирана и передавать, к примеру, в Грузию.
Ранее сообщалось, что Армения и Иран парафировали меморандум о взаимопонимании по вопросам купли-продаже и транзита природного газа. Об этом сообщили 1 ноября в пресс-службе армянского министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов.
Иран поставляет Армении газ для тепловых электростанций. Газ перерабатывается в электроэнергию, предназначенную для экспорта в Иран из расчета 3 кВт.ч за 1 кубометр природного газа. Но, по информации Зангане, коэффициент такого бартера изменился до 3,2 кВт.ч за 1 кубометр.