Siemens ընկերությունը հայտարարել է ամերիկյան Mentor Graphics ընկերությունը գնելու վերաբերյալ գործարք կնքելու մասին: Mentor Graphics-ը մասնագիտանում է ծրագրային ապահովման և էլեկտրոնիկայի ստեղծման վրա արդյունաբերության մեջ նախագծման համար:
Ըստ առաջարկի, որն արդեն ստացել է Mentor Graphics-ի տնօրենների խորհրդի հավանությունը, Siemens-ը պատրաստ է ամերիկյան ընկերության յուրաքանչյուր բաժնետմոսի համար $37.25 վճարել, ինչը 21%-ով գերազանցում է 2016-ի նոյեմբերի 11-ին սակարկությունների փակմանն արձանագրված բաժնետոմսերի արժեքը:
Այսպիսով, գործարքի ընդհանուր արժեքը կարող է կազմել $4.5 մլրդ:
Գործարքը Siemens-ի համար ամենամեծ կլանումը կլինի 2014-ից ի վեր:
Գործարքը նախատեսվում է փակել 2017-ի երկրորդ եռամսյակում կանոնակարգող մարմինների կողմից անհրաժեշտ թույլտվությունները ստանալուց հետո:
Mentor Graphics-ը էլեկտրոնիկայի նախագծման ավտոմատացման առաջատար միջազգային ընկերություններից մեկն է աշխարհում: Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ճապոնիայում, Պակիստանում, Հնդկաստանում, Եգիպտոսում և Հայաստանում: Ընկերության հայաստանյան բաժանմունքը 2015-ին դարձել է խոշորագույն հարկատուն ՀՀ ՏՏ ընկերությունների թվում:

14 Ноябрь 2016 - 13:12 AMT
Компания Siemens объявила о заключении сделки по приобретению американской компании Mentor Graphics, специализирующейся на создании программного обеспечения и электроники для нужд проектирования в промышленности.
В соответствии с предложением, уже одобренным советом директоров Mentor Graphics, Siemens готов выплатить за каждую акцию американской компании по $37.25, что на 21% превышает стоимость ее бумаг к закрытию торгов 11 ноября 2016 года, пишет РБК со ссылкой на Bloomberg.
Таким образом, общая стоимость сделки может составить $4.5 млрд.
Такая сделка станет крупнейшим поглощением, проведенным Siemens с 2014 года.
Закрыть сделку планируется во втором квартале 2017 года после получения необходимых разрешений со стороны регулирующих органов.
Компания Mentor Graphics – одна из передовых международных компаний в сфере автоматизации проектирования электроники. Она осуществляет свою деятельность в США, странах Европы, Японии, Пакистане, Индии, Египте и Армении. Филиал Mentor Graphics действует также в Армении, в 2015 году компания стала крупнейшим налогоплательщиком среди ИТ-компаний в Армении.