Փոքր հզորությամբ ինքնավար արևային կայանների տեղադրման համար Հայաստանում ստեղծվել են անհրաժեշտ պայմաններ։ Կատարված օրենսդրական փոփոխություններից հետո այսուհետ ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք սեփական կարիքները բավարարելու համար կարող են տեղադրել մինչև 150 կՎտ հզորությամբ արևային ինքնավար կայաններ, արտադրել էլեկտրաէներգիա, իսկ ավելցուկը վաճառել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը։
Դրա համար ոչ միայն չի պահանջվում որևէ լիցենզիա, այլև ամբողջ գործընթացն ազատված է հարկերից։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության վարչության պետ Հայկ Բադալյանի խոսքով, վերջերս Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հաստատել է նաև ինքնավար կայանների էլեկտրական ցանցին միանալու պայմանագրի օրինակելի ձևը և հատուցման տրամադրման կարգը։ Այդպիսով, այլևս որևէ խոչընդոտ չկա սեփական կարիքները բավարարելու համար մինչև 150 կՎտ հզորությամբ արևային ինքնավար կայանների տեղադրման և շահագործման համար։
Ցանցին միանալու համար անհրաժեշտ կլինի սպառողի կողմից ներկայացված դիմումը։ Դրա հիման վրա կնքվում է միացման պայմանագիրը, որի համաձայն ցանցերն իրականացնում է նոր սպառողի միացումը։
Դրանից հետո, ըստ Բադալյանի, տեղադրվում են դարձափոխիչային ռեվերսային բազմասակագնային էլեկտրոնային հաշվիչներ, որոնց ձեռքբերման և սպասարկման հետ կապված հարցերը կարգավորվում են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված՝ էլեկտրական էներգիայի մատակարարարման և օգտագործման կանոններով, հայտնում է նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Մինչև 2020 թ. ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է էներգետիկ ծախսերը կրճատել 38 տոկոսով: Այդ մասին նոյեմբերի 23-ին հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը: Արևային էներգետիկայի զարգացման նպատակով, 2017-ից նախարարությունը նախատեսում է անցկացնել նաև միջազգային մրցույթ՝ 50 մգվտ հզորությամբ արևային կայան կառուցելու համար: Մրցույթում հաղթելու առաջին և ամենակարևոր նախապայմանը ցածր սակագինն է:
Արևային էներգիայի զարգացման խթանման նպատակով Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը` Համաշխարհային բանկի և Համաշխարհային բնապահպանական հաստատության դրամաշնորհի օժանդակությամբ իրականացրել են «Հայաստանում արդի արեգակնային ՖՎ էներգետիկայի զարգացման օժանդակում» ծրագիրը: Ուսումնասիրվել են ֆոտոէլեկտրական արդյունաբերության ներուժի զարգացման հնարավորությունները Հայաստանում։

29 Ноябрь 2016 - 13:47 AMT
В Армении созданы все необходимые условия для установки автономных солнечных электростанций низкой мощности, сообщает пресс-служба Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов страны.
Отмечается, что после внесения законодательных изменений в Армении как физические, так и юридические лица могут устанавливать автономные солнечные электростанции мощностью до 150 кВт для удовлетворения собственных нужд, а излишки произведенной электроэнергии продавать компании ЗАО «Электросети Армении».
В ведомстве отметили, что для этого не требуется лицензия, более того, весь процесс освобожден от налогов.
По словам начальника управления возобновляемой энергетики и энергосбережения Минэнерго Армении Айка Бадаляна, недавно Комиссия по урегулированию общественных услуг (КРОУ – ред.) утвердила форму договора о присоединении автономных солнечных электростанций к электросети и порядок компенсации.
Для подключения к сети необходимо подать заявление, на основе которого будет заключаться договор, согласно которому ЭСА осуществят подключение нового потребителя.
После этого, по словам Бадаляна, устанавливаются многотарифные электронные счетчики, вопросы приобретения и обслуживания которых регулируются правилами обеспечения и использования электроэнергией, утвержденных КРОУ.
Правительство Армении до 2020 года предусматривает на 38% сократить потребление энергии и, соответственно, энергетические расходы. Об этом заявил 23 ноября замминистра энергетики и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.