5 Դեկտեմբեր 2016 - 10:51 AMT
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Երևանին տվել է B+ գնահատականը` ազգային արժույթով և արտարժույթով երկարաժամկետ արժեթղթեր թողարկող էմիտենտի դեֆոլտային վարկանիշի (ԷԴՎ) մասով:
Գործակալության տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ գնահատականը «կայուն» է:
«Երևանի վարկանիշն արտացոլում է քաղաքացիների համար առկա թույլ ինստիտուցիոնալ միջավայրը, ինչի մասին վկայում է նաև վարկանիշի կրճատումը: Վարկանիշը նաև արտացոլում է Երևանի կարգավիճակը` որպես Հայաստանի մայրաքաղաքի, կառավարության կողմից մշտական ներդրումային աջակցության պայմաններում բյուջեի կատարման արդյունավետությունը, ինչպես նաև` առանց պարտքերի առկա կարգավիճակը», – ասված է հաղորդագրությունում, գրում է Panorama.am-ը:
Երևանի քաղաքապետարանի և Fitch Ratings գործակալության միջև սեպտեմբերի 16-ին ստորագրվել էր գործակցության համաձայնագիր` Երևանին միջազգային վարկանիշի շնորհման վերաբերյալ: Հայաստանի վարկանիշի տրամադրմամբ զբաղվում են միջազգային երկու գործակալություններ` Fitch Ratings—ը և Moody’s-ը: Այս տարվա հուլիսի 23-ին ևս Fitch Ratings-ը Հայաստանին տվել էր «B+» գնահատականը:

5 Декабрь 2016 - 13:58 AMT
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило Еревану долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ) в иностранной и национальной валюте на уровне B +, прогноз «Стабильный», отмечается в сообщении агентства.
«Рейтинги Еревана отражает слабую институциональную среду для категорий армянских граждан, о чем свидетельствует ограничения суверенного рейтинга (B + / Стабильный). Рейтинги также отражают статус Еревана в качестве столицы Армении, удовлетворительное выполнение бюджета при поддержке постоянных вложений от правительства страны, а также бездолговой статус», – отмечается в сообщении, предает АРКА.
Между мэрией Еревана и ведущим международным рейтинговым агентством Fitch Ratings 16-го сентября было подписано соглашение о сотрудничестве по присвоению армянской столице международного рейтинга в сфере общественных финансов
Рейтингованием Армении занимаются два международных рейтинговых агентств – Fitch Ratings и Moody's. Fitch Ratings 23-го июля 2016 года подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «В+» со «Стабильным» прогнозом.