15 Դեկտեմբեր 2016 - 14:01 AMT
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում կանանց ձեռներեցության աջակցության նպատակով Ամերիաբանկին տրամադրել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով վարկ՝ կանանց պատկանող փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորման համար:
Վարկը տրամադրվում է ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի շրջանակում, որն այժմ ընդգրկում է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրները:
ՎԶԵԲ-ի «Կանայք բիզնեսում» ծրագիրը ստեղծվել է տնտեսության ոլորտում կնոջ դերն ամրապնդելու նպատակով և մինչ այսօր հաջողությամբ իրականացվել է ՎԶԵԲ-ից ֆինանսավորում ստացած 25 երկրում:
Այն թույլ է տալիս տեղական բանկերին վարկավորելու միջոցով ֆինանսավորման հասանելիություն ապահովել, գործարար խորհրդատվություն տրամադրել, վերապատրաստել և աջակցել կին ձեռներեցներին ու ղեկավարներին:
Ծրագրի բաղադրիչներն են ֆինանսավորումը, տեխնիկական աջակցությունը, ծրագրի իրականացման ընթացքում առաջին վնասի փոխհատուցման միջոցով տեղական ֆինանսական հաստատությունների համար ռիսկերի նվազեցումը և գործարար խորհրդատվական ծառայությունները, որոնք ուղղված են կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին աջակցելուն:
Տեխնիկական աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունները համատեղ ֆինանսավորվում են ՎԶԵԲ-ի և Լյուքսեմբուրգի ու Շվեդիայի կառավարությունների կողմից:
Ամերիաբանկը հանդիսանում է Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը և առաջինն է իր ակտիվներով, վարկային պորտֆելով, հաճախորդների հաշիվներով ու ներգրավված ավանդներով (համաձայն սեպտեմբերի 30-ի հրապարակային հաշվետվությունների): Տարեսկզբին ՎԶԵԲ-ը համալրեց Ամերիաբանկի բաժնետերերի կազմը՝ ձեռք բերելով բանկի բաժնետոմսերի 20%-ը: Ամերիաբանկը ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրին անդամակցող առաջին հայկական ֆինանսական հաստատությունն է:
«Կանայք հզոր տնտեսական ներուժ են Հայաստանի տնտեսության համար: Այս առումով խիստ անհրաժեշտ է նրանց համար հաջողության հասնելու նախապայմաններ ստեղծել: Այդ իսկ պատճառով մենք ձգտում ենք Հայաստանում իրականացնել այս շատ կարևոր նախաձեռնությունը: Կանանց ձեռներեցությունը կարող է երկրի տնտեսության զարգացման հզոր խթան հանդիսանալ: Վստահ եմ, որ տրամադրվող վարկային գիծը, խորհրդատվությունը, մասնագիտական գիտելիքներն ու մեթոդները և «Կանայք բիզնեսում» թիմի կողմից մատուցվող ոչ ֆինանսական աջակցության ծառայությունները կին ձեռներեցներին թույլ կտան զարգացնել իրենց բիզնեսը և բարգավաճել», – նշել է ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Մարկ Դևիսը:
«Ես ողջունում եմ Հայաստանի տնտեսության մեջ կնոջ դերը բարձրացնելու՝ ՎԶԵԲ-ի նախաձեռնությունը: Կին ձեռներեցները հաջողությամբ մուտք են գործել և գերակայող դիրք են գրավել Հայաստանի ՓՄՁ-ների հատվածի որոշակի ոլորտներում: Հույս ունեմ, որ նպատակաուղղված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ կին ձեռներեցները կկարողանան զարգացնել իրենց գործունեությունը և մուտք գործել Հայաստանի տնտեսության այնպիսի ոլորտներ, որտեղ առկա է բացահայտ սեռային անհավասարակշռություն:
Այս ծրագիրը թույլ կտա արդյունավետ կերպով զարգացնել ՓՄՁ-ները շնորհիվ տրամադրվող ֆինանսական և ոչ ֆինանսական աջակցության գործիքների, որոնք հսկայական ներուժ կհանդիսանան այս ծրագրի թիրախ հանդիսացող նեղ լսարանի համար», – նշել է Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
1992 թ. Հայաստանում գործունեություն սկսելուց ի վեր ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 1.11 մլրդ եվրո է ներդրել և երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների ձևավորման և էներգետիկայի հատվածներում իրականացրել է 153 նախագիծ: Ներդրումների 88%-ն ուղղվել է մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանը:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:

15 Декабрь 2016 - 16:47 AMT
ЕБРР предоставил Америабанку кредит в размере $10 млн на финансирование женского предпринимательства
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставил Америабанку драмовый кредит, эквивалентный $10 млн, для финансирования в Армении малых и средних предприятий, собственниками которых являются женщины.
Кредиты предоставляются в рамках программы «Женщины в бизнесе», которая в настоящее время включает страны-члены «Восточного партнерства».
Программа «Женщины в бизнесе» ЕБРР была разработана с целью укрепления роли женщин в экономической сфере. До сих пор в ее рамках осуществлено успешное финансирование в 25 странах. Программа позволяет обеспечить доступность финансирования через кредитование местных банков, предоставлять консультации, обеспечивать переквалификацию и содействие женщинам-руководителям и предпринимателям.
Программа состоит не только из финансирования, а также технического содействия, механизмов снижения рисков для местных финансовых учреждений посредством компенсаций потерь в период реализации проекта и услуг по делопроизводству и консалтингу, которые направлены на содействие МСБ, руководимого женщинами.
Техническое содействие и консалтинговые услуги финансируют ЕБРР совместно с правительством Люксембурга и Швеции.
«Америабанк является одним из лидеров банковской системы Армении и занимает первое место по показателю активов, кредитного портфеля, по привлеченным вкладам и счетам клиентов (по данным на конец 30 сентября 2016 года). В начале года ЕБРР вошел в число акционеров Америабанка, купив 20% его акций», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Америабанк является первым армянским финансовым учреждением, участвующим в программе ЕБРР «Женщины в бизнесе».
«Женщины в Армении обладают серьезным экономическим потенциалом. В данном контексте необходимо создать предпосылки для достижения ими успеха. И для этого мы стремимся осуществить в Армении эту важную инициативу. Предприятия, руководимые женщинами, могут стать мощным стимулом для экономического развития», – сказал директор армянского офиса ЕБРР Марк Дэвис.
Он выразил уверенность, что предоставляемая кредитная линия, консалтинг, получаемые профессиональные знания и методы, а также услуги нефинансового содействия в рамках программы «Женщины в бизнесе» позволят женщинам-предпринимателям успешно развить свой бизнес.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян также приветствовал инициативу ЕБРР по повышению роли женщин в экономике Армении.
«Женщины-предприниматели успешно вошли и заняли доминирующие позиции в некоторых отраслях малого и среднего бизнеса Армении. Надеюсь, что благодаря целевому финансовому содействию, в дальнейшем, женщины смогут развить свою деятельность и войти в такие сферы экономики Армении, где есть очевидное гендерное неравенство»,- сказал он.
По его словам, данная программа позволит эффективно развивать МСБ благодаря предоставляемым инструментам финансового и нефинансового содействия, которые имеют большой потенциал для узкой аудитории этой целевой программы.
ЕБРР с началом своей деятельности в Армении с 1992-го года вложила более 1.1 млрд. евро в 153 проекта в сферах финансов, инфраструктур, энергетики и корпоративного сектора. Причем около 88% этих проектов приходится на частный сектор.
ЗАО «Америабанк» – универсальный банк, предоставляющий инвестиционные, корпоративные и розничные банковские услуги в виде комплексного пакета банковских решений. Это первый инвестиционный банк в Армении, который, начиная с 2007-го года, предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг.