Հայաստանում «խելացի քաղաք» կարող է ստեղծվել: Այս հարցը քննարկվել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ Չինաստանի «Ցինխուա» համալսարանին կից հանրային անվտանգության հետազոտությունների ինստիտուտի և չինական GSAFETY ընկերության պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Ընկերության կառավարման խորհրդի անդամ Սյուե Հայլունի հետ քննարկվել է տրանսպորտի ոլորտում անվտանգության համակարգերի ներդրման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները: Կողմերը, մասնավորապես, անդրադարձել են «խելացի քաղաք» նախագծի մշակման և այն Հայաստանի քաղաքներից մեկում ներդնելու հնարավորություններին:
Սյուե Հայլունը ներկայացրել է ընկերության գործունեության ուղղությունները և պատրաստակամություն հայտնել գործակցություն ծավալել նաև հանրային տրանսպորտի կառավարման և երթևեկության անվտանգությանը վերաբերող համակարգերի ներդրման գործում:
Վարչապետը ողջունել է չինական կողմի՝ մեր երկրում ներդրումային ծրագրերին ներգրավելու պատրաստակամությունը և նշել, որ GSAFETY-ի համար Հայաստանը կարող է լավ հարթակ հանդիսանալ նաև ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալու գործում: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի հետ ավելի առարկայական քննարկել փոխգործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ծրագրերը:
2016թ. ապրիլի 1-ին Ճարտարապետության և Շինարարության Հայաստանի Ազգային համալսարանում ավարտվեց «Կանաչ և խելացի քաղաք Հայաստանում-քաղաքի պլանավորումը, տարածքների սփռվածությունը նվազագույնին հասցնելու համար` պաշտպանելով հողն ու ջուրը սննդի անվտանգության համար» հայ-նիդեռլանդական համատեղ ծրագիրը:Ծրագրի նպատակն է կանաչ և խելացի քաղաքների ոլորտٳմ մասնագետների վերապատրաստումը:
«Կանաչ և խելացի քաղաք Հայաստանում» ծրագրով քաղաքի պլանավորումը, տարածքների սփռվածությունը նվազագույնին հասցնելու համար` պաշտպանելով հողն ու ջուրը սննդի անվտանգության համար» ծրագիրը իրականացվել է Նիդեռլանդների ու ուսուցման ծրագրերի կազմակերպության տրամադրված դրամաշնորհի ﬕջոցով:

В Армении может быть реализован проект «Умный город». Этот вопрос обсуждался на встрече премьер-министра Армении Карена Карапетяна с делегацией Института исследований общественной безопасности при китайском университете «Циньхуа» и китайской компании GSAFETY во главе с членом совета правления компании Сюэ Айлуном.
Собеседники обсудили перспективы сотрудничества по вопросам внедрения систем безопасности в сфере транспорта. Стороны, в частности, коснулись разработки проекта «Умный город» и его реализации в одном из городов Армении.
Айлун представил направления деятельности компании и выразил готовность работать в сфере управления общественного транспорта и внедрения систем, связанных с безопасностью движения.
Премьер РА поприветствовал готовность китайской стороны принять участие в инвестиционных программах в стране и отметил, что для компании GSAFETY Армения может стать хорошей площадкой для выхода на рынок ЕАЭС. Глава правительства предложил более детально обсудить возможные сферы и программы сотрудничества с министром транспорта, связи и информационных технологий Армении.
Умный город – это обеспечение современного качества жизни за счет применения инновационных технологий, которые предусматривают экономичное и экологичное использование городских систем жизнедеятельности.