Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 16-ին արտահերթ նիստում վավերացրել է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ 2016 թվականի փետրվարի 23-ին ստորագրած 55 մլն դոլարի վարկային համաձայնագիրը` Հայաստանի մարզերում զբոսաշրջության զարգացման նպատակով, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն։
Համաձայնագիրը ներկայացնելիս տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ վարկի մարման ժամկետը կազմում է 25 տարի` 14.5 տարվա արտոնյալ ժամանակահատվածով։
«Տեղական տնտեսությունը և ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագիրը» վարկային համաձայնագրի շրջանակում հինգ տարվա ընթացքում տրամադրվելիք միջոցները կուղղվեն Հայաստանի ենթակառուցվածքային ծառայությունների և ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների բարելավմանը»,– նշել է Խաչատրյանը։
Ըստ նրա, դրանով իսկ օժանդակություն կցուցաբերվի զբոսաշրջության զարգացմանն Արարատի, Վայոց Ձորի, Լոռու և Կոտայքի մարզերում։
Ծրագիրն ուղղված է զբոսաշրջիկների թվի աճին, ինչը կկատարվի ենթակառուցվածքային ներդրումների, քաղաքների և մշակութային ժառանգության վերածնման, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներդրումների խթանման հաշվին։

16 Декабрь 2016 - 11:12 AMT
Армения получит от МБРР $55 млн на развитие туризма: Парламент РА ратифицировал кредитное соглашение
Парламент Армении на внеочередном заседании 16 декабря ратифицировал подписанное 23 февраля 2016 года с Международным банком реконструкции и развития (МБРР) кредитное соглашение в $55 млн для развития туризма в областях Армении.
Как отметил, представляя соглашение, заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян, срок погашения кредита составляет 25 лет с 14.5-летним льготным периодом, пишет АРКА.
«Средства в рамках кредитного соглашения «Местная экономика и программа развития инфраструктуры», которые будут предоставлены в течение пяти лет, нацелены на улучшение инфраструктурных услуг и институциональных возможностей в Армении», – сказал Хачатрян.
По его словам, тем самым будет оказано содействие в развитии туризма в Араратской, Вайоцдзорской, Лорийской и Котайкской областях.
Программа нацелена на содействие в увеличении числа туристов, что произойдет за счет инфраструктурных инвестиций, возрождения городов, возрождения культурного наследия, а также стимулирования инвестиций частного сектора.