23 Դեկտեմբեր 2016 - 10:11 AMT
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում դեկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՏ) բնագավառի զարգացման վերաբերյալ հերթական քննարկումը:
Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել ՏՏ ոլորտի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման վերաբերյալ առաջարկությունների ամփոփման և ծրագրերի մշակման ընթացքի մասին: Տեղեկացվել է, որ այժմ այս ուղղությամբ քննարկումներ են ընթանում շահագրգիռ գերատեսչությունների և ոլորտի ներկայացուցիչների համատեղ աշխատանքային խմբի շրջանակում:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը ոլորտի առաջընթացը հաջողելու գործում և ՏՏ ներկայացուցիչների նման մտածելակերպ, քաղաքացիական դիրքորոշում ունեցող մարդկանց թվի ավելացումը: «Ես ձեզ հետ շատ մեծ հույսեր եմ կապում. դուք կարող եք հանդիսանալ այն լոկոմոտիվը, որը կփոխի և´ տնտեսությունը, և´ միջավայրը, և´ մշակույթը», – նշել է կառավարության ղեկավարը և պատրաստակամություն հայտնել օժանդակել կառուցողական բոլոր նախաձեռնություններին:
Նախատեսվում է 2017 թ. հունվարի կեսերին վարչապետին ներկայացնել աշխատանքների արդյունքները և առարկայական ծրագրերի փաթեթ՝ կոնկրետ միջոցառումներով, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
2016թ. Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ոչ միայն ու ոչ այնքան զարգացման տարի էր, որքան իրականացվող քաղաքականության վերանայման։ Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում հասկանալի դարձավ, որ մարտական գործողությունների արդյունավետությունը ներկայումս կախված է նաև նորագույն տեխնոլոգիական մշակումների առկայությունից։ Քառօրյա պատերազմից հետո ոլորտի բազմաթիվ ընկերություններ վերանայեցին իրենց մոտեցումներն ու պատրաստակամություն հայտնեցին ներկայություն ապահովել ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը։

Согласно планам, к середине января 2017 года премьер-министру Армении Карену Карапетяну будут представлены результаты работ и пакет предметных программ вИТ-сфере, уже с конкретными мероприятиями. Об этом стало известно в ходе очередного обсуждения вопросов развития сферы информационных и телекоммуникационных технологий, состоявшегося в правительстве Армении 23 декабря с участием премьера.
Карапетяну были представлены подробности предложений относительно краткосрочного и долгосрочного развития сферы информационных и телекоммуникационных технологий, а также разработки соответствующих программ. Было отмечено, что в рамках совместной рабочей группы сейчас ведутся обсуждения в этом направлении с представителями заинтересованных ведомств и сферы.
Премьер Армении отметил важность сотрудничества между государством и частным сектором в плане достижения прогресса в данной области и увеличения числа людей, имеющих такое же мышление и гражданскую позицию, как представители сферы ИТ.
«Я связываю с вами очень большие надежды, вы можете стать тем локомотивом, который изменит и экономику, и среду, и культуру», – отметил Карапетян, выразив при этом готовность оказать содействие всем конструктивным инициативам.
2016 год был годом развития ИТ-сферы а Армении. В ходе апрельской войны на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения стало очевидно, что эффективность военных операций в настоящее время зависит также от наличия новейших технологических разработок.