9 Հունվար 2017 - 09:00 AMT
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հունվարի 9-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին ու Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմետնիյազ Բադիի Մաշալովին:
Հանդիպմանը քննարկվել են, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում եռակողմ գործակցության զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Արծարծվել են էներգառեսուրսների մատակարարմանը և համատեղ նախագծերին վերաբերող հարցեր:
Թուրքմենստանը մատակարարում է գազ Իրանին՝ հյուսիս-արևելյան նահանգների համար: Նախորդ տարիներին ՀՀ-ն ևս ներմուծել է գազ Միջին Ասիայից, մասնավորապես՝ Թուրքմենստանից ու Ղազախստանից, սակայն ներկրման ծավալները երկրի էներրգետիկ համակարգում էական դեր չեն խաղացել:
Վարչապետը նշել է, որ Իրանի և Թուրքմենստանի հետ Հայաստանի քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը հնարավորություն է տալիս առավել սերտացնել երկկողմ տնտեսական կապերը, ինչպես նաև ծավալել եռակողմ ձևաչափով տնտեսական գործակցություն:
«Մենք շահագրգռված ենք զարգացնելու Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ տնտեսական փոխգործակցությունը: Հնարավորություն ունենք ավելացնելու մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալի աճը, և 2017 թ. աշխատանքային առաջին օրվա այս հանդիպումը վկայում է մեր համագործակցությանը տրվող կարևորության մասին», – նշել է կառավարության ղեկավարը:
Մտքերի փոխանակության արդյունքում կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ համատեղ աշխատանքային խումբ ձևավորելու և կոնկրետ ծրագրերն առարկայական քննարկելու վերաբերյալ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցավակցել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանին` Իրանի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանիի մահվան կապակցությամբ:

9 Январь 2017 - 09:40 AMT
Премьер Армении обсудил с послами Ирана и Туркменистана вопросы относительно поставок энергоресурсов
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 9 января принял послов Исламской Республики Иран и Туркменистана в Республике Армения Сейеда Казема Саджади и Мухаммеднияза Машалова.
Премьер-министр отметил, что высокий уровень политических отношений Армении с Ираном и Туркменистаном позволяет еще больше укреплять двусторонние экономические связи, а также развивать экономическое сотрудничество в трехстороннем формате.
«Мы заинтересованы в том, чтобы развивать трехстороннее экономическое взаимодействие Армения-Иран-Туркменистан. У нас есть возможность повысить уровень роста объема товарооборота между нашими странами, и данная встреча в первый рабочий день 2017 года свидетельствует о значении, которое придается нашему сотрудничеству», – отметил глава армянского правительства.
В ходе встречи обсуждались, в частности, возможности и перспективы развития трехстороннего взаимодействия в сфере энергетики. Рассматривались вопросы относительно поставок энергоресурсов и совместных проектов. По итогам обмена мнениями стороны достигли договоренности о формировании совместной рабочей группы и предметном обсуждении конкретных программ.
Премьер Карен Карапетян выразил соболезнования послу ИРИ в РА по случаю кончины бывшего президента Ирана Али Акбара Хашеми Рафсанджани.