17 Հունվար 2017 - 12:32 AMT
Հայաստան-ՎԶԵԲ գործակցության ներդրումային հնարավորությունները քննարկվել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնօրենների խորհրդի անդամ, հոլանդական խմբի ղեկավար Ֆրանս Վիկերսի հանդիպմանը:
Երևանում հանդիպմանը վարչապետն արդյունավետ է գնահատել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցությունը, բազմաթիվ համատեղ ծրագրերը և կառավարության անունից այն խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Կարևորելով հատկապես մասնավոր հատվածին բանկի կողմից աջակցության ծրագրերի շարունակականությունը՝ Կարապետյանը նշել է. «Հայաստանի մարզեր այցերի ժամանակ մենք բազմաթիվ ծրագրեր ենք դիտարկում, ամփոփում, որոնց շրջանակում ցանկանում ենք համագործակցել մասնավոր հատվածի հետ և որպես գործիք, շահագրգռված կլինենք, եթե ՎԶԵԲ-ն էլ հետաքրքրված լինի այդ ուղղություններով համգործակցությամբ:
Կառավարության նպատակն է՝ խթանել գործարար միջավայրի ակտիվությունը տարբեր միջոցներով, և սա բիզնես միջավայրը փոխող գործընթաց կարող է դառնալ, քանի որ ներկայացվող գաղափարները մշակվում և դառնում են կոնկրետ բիզնես տրամաբանությամբ ծրագրեր»:
Հաշվի առնելով ներդրողների հետ ՎԶԵԲ-ի աշխատանքի մեծ փորձը՝ վարչապետն առաջարկել է դիտարկել նաև ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի և առաջիկայում ստեղծվելիք ներդրումային հիմնադրամի շրջանակում գործակցության հնարավորությունները: Կարապետյանը կարևորել է նաև պետություն-մասնավոր հատված գործընկերությանը վերաբերող օրենսդրության մշակման և բիզնես օմբուդսմենի ինստիտուտի կայացման գործում բանկի հետ համատեղ աշխատանքը:
Ֆրանս Վիկերսը նշել է, որ Հայաստանը և ՎԶԵԲ-ը երկարամյա հաջող համագործակցության փորձ ունեն, որի շրջանակում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր և նախաձեռնություններ են իրականացվել: Նա ողջունել է ներկա տնտեսական իրավիճակում ՀՀ կառավարության՝ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու մասնավոր ներդրումների խթանմանն ուղղված քայլերը, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունների ծրագրերը:
Վիկերսը խոստումնալից է համարել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ու ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման նախաձեռնությունները և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստակամ է զարգացնել համագործակցությունը ՀՀ վարչապետի մատնանշած ուղղություններով:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՎԶԵԲ-Հայաստան գործընկերության ընթացիկ ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տարբեր ոլորտներում պետական ու մասնավոր ձևաչափով իրականացվող ծրագրերին:
1992-ից ՀՀ-ում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան €1 մլրդ 148 ծրագրում՝ ֆինանսական և կորպորատիվ հատվածներում, ինչպես նաև Հհ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում: Ներդրումների 88%-ն արվել է մասնավոր հատվածում:

17 Январь 2017 - 13:58 AMT
Инвестиционные возможности сотрудничества Армения-ЕБРР были обсуждены в ходе встречи премьер-министра Армении Карена Карапетяна с членом Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), руководителя голландской группы Франса Викерса.
Премьер во время встречи в Ереване оценил как эффективное сотрудничество с банком, многочисленные совместные программы, выразив от имени правительства Армении готовность к углублению кооперации.
Особо отметив важность продолжения программ банка по содействию частному сектору, Карапетян отметил: «Во время визитов в области Армении мы рассматриваем многочисленные программы, в рамках которых хотим сотрудничать с частным сектором и заинтересуемся, если ЕБРР проявит интерес к сотрудничеству по этим направлениям
Цель правительства – стимулировать активность деловой среды различными средствами, и это может стать процессом, который изменит бизнес-среду, так как представляемые идеи разрабатываются и превращаются в конкретные программы с бизнес-логикой».
Учитывая большой опыт работы ЕБРР с инвесторами, премьер предложил рассмотреть возможности взаимодействия в рамках Центра стратегических инициатив правительства Армении и создаваемого инвестиционного фонда.
В свою очередь, Викерс констатировал многолетний опыт успешного сотрудничества между Арменией и ЕБРР, в рамках которого были реализованы многочисленные совместные программы и инициативы. Он приветствовал шаги правительства Армении по улучшению бизнес-среды и стимулированию частных инвестиций, краткосрочные и долгосрочные программы действий.
Викерс назвал многообещающими инициативы по созданию Центра стратегических инициатив правительства Армении и инвестиционного фонда. Он отметил, что ЕБРР готов развивать сотрудничество по указанным премьером РА направлениям.
Собеседники обсудили также вопросы текущей деятельности сотрудничества ЕБРР-Армения, коснулись государственных и частных программ в различных сферах.
ЕБРР с началом своей деятельности в Армении с 1992 года вложил более 1.1 млрд евро в 148 проектов в сферах финансов, инфраструктур, энергетики и корпоративного сектора. Причем около 88% этих проектов приходится на частный сектор.