28 Հուլիս 2007 - 10:01 AMT
Հոկտեմբերին սպասվում է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երթուղով երկաթգծի թուրքական հատվածի կառուցման աշխատանքներն սկսելու հանդիսավոր արարողության անցկացումը: Ներկա դրությամբ ճանապարհի թուրքական հատվածի կառուցման համար տենդեր է հայտարարվել: Թուրքական հատվածի երկարությունը (Կարսից Վրաստանի սահման) 76 կմ է կազմում: Սահմանին 2 հազար մետր երկարությամբ թունել է կառուցվելու:
Թուրքական Yukcel Doamic ընկերությունը ավարտել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երթուղով երկաթուղային հաղորդակցության վրացական հատվածի կառուցման աշխատանքային նախագծի նախապատրաստումը:
Մինչեւ տարվա վերջ Ադրբեջանը Վրաստանին մոտ $50 մլն կտրամադրի ընդհանուր $220 մլն-ի չափով վարկից երկաթուղու կառուցման համար: Ադրբեջանի կողմից Վրաստանին տրամաադրված ընհանուր վարկի չափը կազմում է $200 մլն: Վարկը տրամադրվել է 25 տարով` 1 տոկոս տոկոսադրույքով: Գումարը նախատեսված է ճանապարհի վրացական հատվածի վերակառուցման եւ շինարարության համար, հաղորդում է Թրենդը:

28 Июль 2007 - 10:01 AMT
В октябре ожидается проведение церемонии начала строительства турецкого участка железной дороги по маршруту Баку-Тбилиси-Карс. В настоящее время на строительство турецкой части дороги объявлен тендер. Протяженность турецкого участка (от Карса до границы с Грузией) составляет 76 км. На границе будет проложен туннель протяженностью более 2 тыс. метров.
Турецкая компания Yukcel Domanic завершила подготовку рабочего проекта по строительству грузинского участка железнодорожного сообщения по маршруту Баку-Тбилиси-Карс.
До конца года Азербайджан предоставит Грузии около $50 млн. из общего кредита в размере $220 млн. на строительство железной дороги. Общая сумма кредита предоставленного Азербайджаном Грузии составляет $200 млн. Кредит выделен на 25 лет с процентной ставкой 1%. Они предназначены для реконструкции и строительства грузинского участка дороги, сообщает Тренд.