15 October 2002 - 19:01 AMT
ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՀԱՄԱՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԸ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ ԵՆ ՓԱՍՏԱԹՈՒՂԹ` ՇՐՋԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ՄԱՐԶԵՐԻ ՄԻՋԵՒ ՓՈԽԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Ազգային եւ Ռուսաստանի Դաշնային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը Երեւանում ավարտվել է այսօր «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության մարզերի միջեւ տնտեսական համագործակցության զարգացման մասին» եզրափակիչ փաստաթղթի ստորագրումով: Փաստաթղթում, մասնավորապես, արտահայտվում է ՀՀ շրջանային եւ ՌԴ մարզային վարչակազմերի, հայ եւ ռուս արդյունաբերողների ու ձեռներեցների միջեւ առեւտրա-տնտեսական փոխգործունեությունների ընդլայնմանն ուղղված ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունների ջանքերին աջակցելու մտադրությունը: Փաստաթղթում նշված է նաեւ ՀՀ եւ ՌԴ կառավարություններին դիմելու անհրաժեշտությունը` «Ներդրումների փոխադարձ պաշտպանման մասին համաձայնագրի» շուրջ աշխատանքն արագացնելու խնդրանքով, որը ստորագրվել է 2001 թվականին` երկու երկրների խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Երկրների կառավարություններին կառաջարկվի միջոցներ ձեռնարկել չափիչ սարքավորումների արտադրության, էներգիայի խնայողության, գունավոր մետաղների արդյունահանման եւ մշակման ոլորտներում նոր տնտեսական կապերի վերականգնման եւ հաստատման համար: Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2003 թվականի մարտին Մոսկվայում:

15 October 2002 - 19:01 AMT
СОПРЕДСЕДАТЕЛИ МЕЖПАРЛАМЕНТСКОЙ КОМИССИИ ПО АРМЯНО-РОССИЙСКОМУ СОТРУДНИЧЕСТВУ ПОДПИСАЛИ ДОКУМЕНТ О ВЗАИМОДЕЙСТВИИ МЕЖДУ ОБЛАСТЯМИ И СУБЪЕКТАМИ
Очередное заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием России увенчалось сегодня подписанием в Ереване итогового документа «О развитии экономического сотрудничества между Республикой Армения и субъектами Российской Федерации». В документе, в частности, выражается намерение поддержать усилия правительств РА и РФ по расширению торгово-экономического взаимодействия между областными администрациями РА и администрациями субъектов РФ, армянскими и российскими промышленниками и предпринимателями. В документе также отмечена необходимость обратиться к правительствам РА и РФ с просьбой ускорить работу над «Соглашением о взаимной защите инвестиций», подписанным в 2001 году для внесения в парламенты обеих стран на ратификацию. Правительствам стран будет предложено рассмотреть и принять меры по восстановлению и налаживанию новых хозяйственных связей в области производства измерительных приборов и, в том числе, в сфере энергосбережения, добычи и обработки цветных металлов. Следующее заседание межпарламентской комисси по сотрудничеству пройдет в начале марта 2003 года в Москве.