Հայաստանի տնտեսությունը 2017-ին կաճի 2,9%-ով: Ներքին պահանջարկի աստիճանական վերականգնումը, որպես 2015-2016-ի խթանիչ դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունք, արտահանումն ու ներդրումները խթանելու կառավարության ջանքերի հետ մեկտեղ կնպաստեն ՀՀ տնտեսական աճի արագացմանը 2017-2019թթ.: Տնտեսական աճի տեմպերը Հայաստանում 2017-ին կհասնեն 2,9%-ի, իսկ 2018-ին` 3,9%-ի: Այդ մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) «Մակրոտնտեսություն 2017» զեկույցում։
2017-2018-ին ներքին պահանջարկի աճը, ներկրվող հումքի ու ապրանքների գների աճը կնպաստեն գնաճային գործընթացների հետագա վերականգնմանը։ Միևնույն ժամանակ, 2017-ին գների մակարդակի վերականգնման վրա զսպող ազդեցություն կունենա գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների կանխատեսվող նվազումը, ինչպես նաև ՀՀ ԿԲ կողմից կանխատեսվող ցածր գնաճը։ 2017-ին և 2018-ին, նոր շոկերի բացակայության դեպքում, գնաճն ակնկալվում է համապատասխանաբար 1,8%-ի և 2,8%-ի չափով։
2016-ի տվյալներով` ՀՆԱ աճը կկազմի 0,6%, ինչը ցածր է նախորդ կանխատեսումից: Դա առաջին հերթին պայմանավորված է գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալների նվազմամբ:
2016-ի հունվար-սեպտեմբերին ՀՀ-ն զիջեց իր առաջատար դիրքն առաջին կիսամյակի արդյունքներով ՀՆԱ աճի տեմպերի ցուցանիշով ԵՏՄ երկրների թվում: Պատճառը ՀՆԱ 2,6 տոկոս անկումն է եղել 3-րդ եռամսյակում նախորդ տարվա համապատասխան շրջանի համեմատ:
Ընդհանուր առմամբ, 2016-ի արդյունքներով` ԵԶԲ անդամ երկրներում տնտեսական անկումը 2015-ի համեմատ 3,1%-ից դանդաղել է մինչև 0,5%:

30 Январь 2017 - 13:50 AMT
Армянская экономика вырастет в 2017 году на 2.9%,. Об этом говорится в «Макрообзоре-2017» Евразийского банка развития.
По мере восстановления внутреннего спроса и реализации стимулирующих программ темпы экономического роста увеличатся до 2.9% в 2017 году и 3.9% в 2018-м, говорится в докладе.
По итогам 2016 года прирост ВВП ожидается на уровне 0.6%, что ниже прошлого прогноза и связано, в первую очередь, с более значительным, чем ожидалось, падением объемов валовой продукции сельского хозяйства. Увеличение внутреннего спроса и рост цен на импортируемое сырье и товары будут способствовать дальнейшему восстановлению инфляционных процессов в 2017-2018 гг.
При этом сдерживающее влияние на восстановление уровня цен в 2017 г. окажут планируемое снижение тарифов на газ и электроэнергию. Ожидается, что прирост цен в отсутствии новых шоков в 2017 и 2018 гг. составит 1.8% и 2.8%, соответственно.
В 2016 году ситуация с экономическим ростом изменилась в положительную сторону, по сравнению с 2015 годом, но выглядит неоднозначно. По итогам года экономический спад в странах ЕАБР замедлился с 3,1% в 2015 году до 0,5% в 2016-м, однако ухудшение экономической динамики наблюдалось в двух из шести стран ЕАБР: Армении и Казахстане.
Таким образом, несмотря на вероятный выход стран ЕАБР на положительный рост в 2017 году, перспективы динамичного восстановления экономики в евразийском регионе пока остаются умеренными.
Макроэкономический обзор ЕАБР — ежеквартальная макроэкономическая публикация, выпускаемая Группой Главного экономиста Евразийского банка развития. В нем анализируются и обсуждаются тенденции и проблемы, а также представляются прогнозы экономического развития стран-участниц ЕАБР.