5 Սեպտեմբեր 2007 - 09:50 AMT
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու վրացական եւ թուրքական հատվածների շինարարությունը կսկսվի հոկտեմբերի սկզբին: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարության բաժնի վարիչ Սադրադդին Մամեդովը: Նա հաղորդել է, որ վրացական հատվածի երկարությունը կկազմի 29 կմ, թուրքականինը` 76 կմ: Տրանսպորտի նախարարության աշխատակցի խոսքերով, կառուցումը կսկսվի վրաց-թուրքական սահմանից, որտեղ եւ տեղի կունենա երկաթուղու հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությունը: Երկաթուղու շինարարության մրցույթի արդյունքները ծրագրվում է ամփոփել մինչեւ սեպտեմբերի վերջ, այս պահին իրենց մասնակցության մասին հայտարարել են 50 ընկերություններ, հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Նշենք, որ երկաթուղու վրացական եւ թուրքական հատվածների շինարարության աշխատանքային նախագիծը մշակել է թուրքական Yuksel Domanic ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ ԲԹԿ-ի շինարարության մասին ամփոփիչ փաստաթուղթը Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրվել էր փետրվարին Թբիլիսիում: Ադրբեջանը Վրաստանի «Մարաբդա-Կարսի երկաթուղի» ՍՊԸ-ին 200 մլն դոլար արտոնյալ վարկ է տրամադրել 25 տարի ժամկետով տարեկան 1 տոկոս տոկոսադրույքով:
Հատկացված վարկի հաշվին Վրաստանի տարածքում կկառուցվի 29 կմ-անոց նոր ճանապարհ, սպասարկման եւ տեխսպասարկման կետ Թուրքիայի հետ սահմանում, ինչպես նաեւ կվերակառուցվի հին ճանապարհը:

Строительство грузинского и турецкого участков железной дороги Баку-Тбилиси-Карс начнется в начале октября. Об этом сообщил заведующий отделом Минтранспорта Азербайджана Садраддин Мамедов. Он сообщил, что протяженность грузинского участка составит 29 км, турецкого – 76 км. По словам сотрудника Минтранса, строительство начнется с грузино-турецкой границы, где и состоится официальная церемония закладки железной дороги.
Итоги тендера на строительство планируется подвести до конца сентября. В настоящий момент об участии в нем заявили 50 компаний, сообщает АПА.
Отметим, что рабочий проект грузинского и турецкого участков железной дороги разработала турецкая компания Yuksel Domanic.
Напомним, что итоговый документ между Азербайджаном, Грузией и Турцией по поводу строительства БТК был подписан в феврале в Тбилиси. Азербайджан выделил ООО Грузии «Железная дорога Марабда-Карси» льготный кредит на сумму 200 млн. долларов сроком на 25 лет под 1% годовых.
За счет выделенного кредита на территории Грузии будет построена новая дорога, протяженностью в 29 км, пункт по сервису и техобслуживанию на границе с Турцией, а также будет реконструирована старая дорога.