Սեպտեմբերի 22-ին Իրանն սկսելու է գազ մատակարարել Հայաստան Իրան-Հայաստան գազատարով: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ազգային արտահանման գազային ընկերության (NIGEC) գործադիր տնօրեն Նասրուլա Սեյֆին: Նրա խոսքերով, ըստ հայկական կողմի հետ վերջին բանակցությունների, Հայաստանը պատրաստ է ընդունել իրանական գազը: Ի սկզբանե, ծրագրվում է Հայաստան մատակարարել տարեկան 400 միլիոն խորանարդ մետր գազ: Մատակարարվող գազի ծավալը կհասնի 3,2 միլիարդի, երբ ավարտվի 141 կիլոմետրանոց գազատարի կառուցումը, հաղորդում է MehrNews-ը:
Իրան-Հայաստան գազատարի առաջին, 40 կիլոմետրանոց հատվածը` Մեղրի-Քաջարան, շահագործման է հանձնվել 2007 թվականի մարտի 19-ին: Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման հիմնական աշխատանքները կավարտվեն ծրագրված ժամանակահատվածում` մինչեւ 2008 թվականի ավարտը: Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման ընդհանուր արժեքը գնահատվում է $220-250 միլիոն:

22 сентября Иран начнет поставки газа в Армению по газопроводу Иран-Армения. Об этом сообщил исполнительный директор Иранской национальной экспортной газовой компании (NIGEC) Насрулла Сейфи. По его словам, согласно последним переговорам с армянской стороной, Армения готова принимать иранский газ. Первоначально планируется поставлять в Армению 400 миллионов кубометров газа ежегодно. Объем поставляемого газа достигнет 3,2 миллиарда, когда будет закончен 141 километровый газопровод, передает MehrNews.
Первый, 40 километровый участок Мегри-Каджаран газопровода Иран-Армения был введен в эксплуатацию 19 марта 2007 года. Основные работы по строительству газопровода Иран-Армения будут завершены в запланированные сроки – до конца 2008 года. Общая стоимость строительства газопровода Иран-Армения оценивается в $220-250 миллионов.