2008 թվականի հուլիսի 1-ին ՌԱՕ «ԵԷՍ»-ը կդադարեցնի իր գոյությունը: Այդ մասին ՌԴ Պետդումայի Խորհրդի նիստի ավարտին սեպտեմբերի 6-ին հայտարարեց Պետդումայի նախագահ Բորիս Գռիզլովը: Ըստ Գռիզլովի, ակնկալվում էր, որ ՌԱՕ «ԵԷՍ»-ի բարեփոխման վերաբերյալ օրինագիծը կներկայացնի կառավարությունը, սակայն սեպտեմբերի 7-ին կայանալիք ընդլայնված նիստում կքննարկվի պատգամավորական օրինագիծը` «Ռուսաստանի միասնական էներգետիկ համակարգի բարեփոխմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման կապակցությամբ ՌԴ որոշ օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու մասին»:
«Էներգետիկան չպետք է արգելակի տնտեսության զարգացումը»,-հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի նախագահը: Ըստ Գրիզլովի, եթե նախագահը խնդիր է դրել կրկնապատկել Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 10 տարվա ընթացքում, ապա էներգետիկան պետք է զարգանա այդ ցուցանիշը գերազանցող տեմպերով, տնտեսության աճն ապահովելու համար: Գռիզլովը հիշեցրել է, որ 2007 թվականի դաշնային բյուջեյով նախատեսվում է 30 մլրդ ռուբլի էներգետիկայի օբյեկտների զարգացման համար, իսկ 2008-2010 թթ. բյուջեյով նախատեսվում է այդ նպատակների համար հատկացնել 60 մլրդ ռուբլի:
Ինչպես նշել է Գռիզլովը, օրենսդրությամբ սահմանվում է էլեկտրաէներգետիկայի բարեփոխման ժամկետը` 2008 թվականի հուլիսի 1-ը: «Մենք կարող ենք ասել, որ այդ օրը ՌԱՕ «ԵԷՍ»-ը կդադարեցնի իր գոյությունը»,-հայտարարել է Գռիզլովը:
Ըստ Գռիզլովի, օրինագծի կարեւորագույն կետը կառավարության կողմից էլեկտրաէներգետիկայի օբյեկտների տեղակայման պարտադիր երկարաժամկետ պլանավորումն է: «Այսինքն կառավարությունը պետք է իր նիստերում քննարկի եւ որոշումներ կայացնի էներգետիկայի օբյեկտների տեղակայման եւ էներգետիկայի օբյեկտների զարգացման գլխավոր սխեմաները հաստատելու վերաբերյալ»,-հայտարարել է Գռիզլովը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նշենք, որ ՌԱՕ «ԵԷՍ Ռօսսիի»-ին է պատկանում Հայաստանի Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգ էներեգաբլոկներից չորսը, որը էլեկտրականություն է մատակարարում ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաեւ Իրանին եւ Վրաստանին: Հրազդանի ՋԷԿ-ը` ռուսական գազի խոշորագույն սպառողը, ի թիվս եւս մի քանի այլ հայկական ձեռնարկությունների փոխանցվեց Ռուսաստանին 2002 թվականին 93 մլն դոլար կազմող Հայաստանի պետական պարտքի մարման դիմաց: Բացի այդ, ՌԱՕ ԵԷՍ-ը շահագործում է Հայկական ատոմակայանը:

6 Сентябрь 2007 - 08:20 AMT
1 июля 2008 г. РАО “ЕЭС” прекратит свое существование. Об этом по окончании заседания Совета Государственной думы РФ 6 сентября заявил председатель Госдумы Борис Грызлов. По словам Грызлова, ожидалось, что законопроект о реформировании РАО “ЕЭС” будет внесен правительством, но в ходе пленарного заседания 7 сентября будет рассмотрен депутатский законопроект “О внесении изменений в некоторые законодательные акты РФ в связи с осуществлением мер по реформированию единой энергетической системы России”.
“Энергетика не должна тормозить развитие экономики”, – заявил Грызлов. По словам Грызлова, если президентом поставлена задача удвоения ВВП России за 10 лет, то энергетика должна обеспечить опережающие темпы развития, чтобы обеспечить рост экономики. Грызлов напомнил, что в федеральном бюджете на 2007 г. заложено 30 млрд. руб., которые необходимо направить на развитие объектов энергетики, а также в бюджете на 2008-2010 гг. выделено на эти цели 60 млрд. руб.
Как отметил Грызлов, законопроектом устанавливается срок реформы электроэнергетики – 1 июля 2008 г. “Мы можем сказать, что в этот день РАО “ЕЭС” прекратит свое существование”, – заявил Грызлов.
По словам Грызлова, важнейший пункт законопроекта – обязательное долгосрочное планирование правительством размещения объектов электроэнергетики. “То есть правительство должно рассматривать на своих заседаниях и принимать постановления по утверждению генеральных схем по размещению объектов энергетики и развитию объектов энергетики”, – заявил Грызлов, сообщает ИА Regnum.
Отметим, что РАО «ЕЭС России» принадлежат четыре из пяти энергоблоков Разданской ТЭС в Армении, снабжающей электричеством не только Армению, но и Иран и Грузию. Разданская ТЭС (крупнейший потребитель российского газа) в числе еще нескольких армянских предприятий была передана России в 2002 году в счет погашения государственного долга Армении в размере 93 млн. долл. Помимо этого, РАО ЕЭС эксплуатирует Армянскую Атомную Электростанцию.