14 Սեպտեմբեր 2007 - 13:52 AMT
Ռուսական հեռահաղորդակցային «Բջջային հեռահամակարգեր» ԲԲԸ-ն ձեռք է բերել International Cell Holding Ltd կանոնադրական կապիտալի 80 տոկոսը, որը հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն բջջային օպերատորի` «Ղ-Տելեկոմ» ընկերության (VivaCell ապրանքանիշ) սեփականությունը, 310 մլն եվրոյով, ներառյալ 50 մլն եվրոն, որոնք վաճառողը կստանա 3 տարվա` 2008-2010 թթ., «Ղ-Տելեկոմի» հասույթի եւ եկամտաբերության հաստատված ցուցանիշների կատարման դեպքում: ՄՏՍ-ը 140 մլն եվրոյի չափով վարկ կտրամադրի առկա պարատավորությունները մարելու եւ ներդրումային ծրագիրը ֆինանսավորելու հիման վրա:
ՄՏՍ-ի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդի խոսքերով, այս ձեռքբերումը լիովին համապատասխանում է ՄՏՍ-ի ռազմավարությանը, որն ուղղված է ԱՊՀ արագ աճող շուկաների ներուժի օգտագործմանը: «Հայաստանը կդառնա վեցերորդ երկիրը, որտեղ աշխատում է ՄՏՍ-ը: Մեր գործընկերներին սեղմ ժամկետում հաջողվել է ստեղծել հզոր բիզնես եւ նախադրյալներ հետագա բարեհաջող աճի համար, եւ մենք ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունն իրենց հետ»,-նշել է Մելամեդը:
Իր հերթին, «Ղ-Տելեկոմի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ ընկերությունը, միավորվելով ՄՏՍ-ի հետ, նոր հնարարվորություններ է ստանում, որոնք թույլ կտան բաժանորդներին առաջարկել ավելի շատ ինովացիոն ծառայություններ եւ լուծումներ` իրենց ակնկալիքներին համապատասխան»:
Լիբանանյան ներդրումային խմբի, որին պատկանում է «Ղ-Տելեկոմը», ղեկավար Պյեռ Ֆատուշի խոսքերով, հեռահաղորդակցային բիզնեսը նոր խթան կստանա առաջատար բջջային օպերատորներից մեկի հետ գործընկերության շնորհիվ:
ՄՏՍ-ն աշխատում է Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում, Ուզբեկստանում եւ Թուրքմենիայում, որոնց տարածքում բնակվում է շուրջ 230 մլն մարդ: Ընկերությունն ունի 78, 54 մլն բաժանորդ:

Российская телекоммуникационная компания ОАО «Мобильные Телесистемы» (МТС) приобрела 80% уставного капитала компании International Cell Holding Ltd., который является 100% косвенным владельцем крупнейшего оператора Армении ЗАО «K-Telecom» (торговая марка VivaCell) за 310 миллионов евро, включая 50 миллионов евро, которые будут выплачены продавцу в течение трех лет – с 2008 по 2010 год при условии выполнения установленных целевых показателей выручки и доходности компании K-Telecom. МТС также предоставит кредит в размере 140 миллионов евро для погашения существующих долгов и финансирования инвестиционной программы.
По словам президента МТС Леонида Меламеда, данное приобретение полностью соответствует стратегии МТС, нацеленной на использование потенциала быстрорастущих рынков СНГ. «Армения является шестой страной, где работает МТС. Нашим партнерам в короткий срок удалось построить сильный бизнес и создать предпосылки для дальнейшего успешного роста K-Telecom, и мы рады продолжить сотрудничество с ними», – отметил Меламед.
В свою очередь генеральный директор K-Telecom Ральф Ийрикян отметил, что компания, объединившись с МТС, приобретает новые возможности, которые позволят предлагать абонентам еще больший пакет инновационных услуг и решений, соответствующих их ожиданиям.
По словам главы ливанской инвестиционной группы, которой принадлежит K-Telecom Пьера Фатуша, телекоммуникационный бизнес получит новый импульс за счет партнерства с одним из ведущих сотовых операторов.
МТС работает в России, Беларуси, Украине, Узбекистане и Туркменистане, на территории которых проживает 230 миллионов человек. Компания имеет 78,54 миллиона абонентов.