21 Փետրվար 2017 - 07:12 AMT
ՌԴ-Վրաստան-Հայաստան-Իրան «Հյուսիս-Հարավ» էներգամիջանցքի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը պատրաստ կլինի 2017-ի երկրորդ կիսամյակում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:
«Իրանի էներգետիկայի նախարարի հետ 2 էներգամիջանցք ենք քննարկել, որից մեկը ՌԴ-Վրաստան-Հայաստան-Իրանն է: Հիմա մշակվում է տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը: Այն պատրաստ կլինի 2017-ի երկրորդ կեսին»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Երկրորդի մասով, որը վերաբերում է Ադրբեջանին, պայմանավորվել ենք, որ մարտի կեսին մասնագետները կհանդիպեն և կքննարկեն նախագծի իրականացումը, տեխնիկական առաջադրանքը ՏՏՀ մշակման համար»,-ասել է նա:
Մինչև 1,2 ԳՎտ ընդհանուր թողունակությամբ «Հյուսիս-Հարավ» նախագծի մշակումը սկսվել էր 2015-ի դեկտեմբերին: 2016-ի սկզբին Երևանում 4 երկրի էներգետիկայի նախարարները ստորագրեցին նախագծի «ճանապարհային քարտեզը», որով նախատեսվում էր համատեղ ՏՏՀ մշակում, ինչպես նաև փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ: Նախագծի ՏՏՀ մշակման և նախագծի իրականացման հետագա միջոցառումների մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2016-ի սեպտեմբերին Բաթումում:

21 Февраль 2017 - 07:15 AMT
Глава Минэнерго РФ: ТЭО энергокоридор РФ-Грузия-Армения-Иран будет готов во втором полугодии 2017 года
Технико-экономическое обоснование (ТЭО) энергокоридора «Север-Юг» РФ-Грузия-Армения-Иран будет готово во втором полугодии 2017 года. Об этом сообщил журналистам глава Минэнерго Александр Новак.
«Сейчас обсуждали с министром энергетики Ирана два энергокоридора — это один РФ-Грузия-Армения-Иран. Там сейчас разрабатывается технико- экономическое обоснование. И оно будет готово во втором полугодии 2017 года», — сказал Новак.
«По второму, касается Азербайджана, договорилась, что в середине марта наши специалисты встретятся и обсудят реализацию проекта, техзадание для разработки ТЭО», — добавил он.
Работа по проекту «Север-Юг» общей пропускной способностью до 1,2 ГВт началась в декабре 2015 года. В апреле 2016 года в Ереване министры энергетики четырех государств подписали «дорожную карту» проекта, предусматривающую совместную разработку ТЭО, а также меморандум о взаимопонимании при сотрудничестве в сфере электроэнергетики. Соглашение о разработке технико-экономического обоснования проекта и дальнейших мерах по реализации данного проекта было подписано в Батуми в сентябре 2016 года.