Հայաստանում շուտով կարտադրվեն առաջին արևային վահանակները։ Այդ նպատակով կստեղծվի արտադրական ձեռնարկություն, որը եզակի կլինի մեր տարածաշրջանում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, արևային վահանակների արտադրությունը Հայաստանում կսկսվի արդեն 2017-ի երկրորդ եռամսյակում։ Այդ նպատակով առաջին փուլում կիրականացվի մոտ 315 մլն դրամի ներդրում, որի շրջանակում կստեղծվի ավելի քան 50 աշխատատեղ։
Ընկերությունը մտադիր է սկզբնական շրջանում արևային վահանակներ մատակարարել ներքին շուկային։ Հաջորդ փուլերում դրանք կարտահանվեն նաև տարածաշրջանային և այլ երկրներ։
Արևային վահանակների արտադրության նպատակով, փետրվարի 23-ին կայացած նիստում կառավարությունը որոշեց «ՊՐՈՖՊԱՆԵԼ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ազատել մաքսատուրքից՝ ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և նյութերի ներմուծման համար:

24 Февраль 2017 - 12:53 AMT
В Армении вскоре начнут прозводство первых солнечных батарей. Для этого будет создано производственное предприятие, которое будет уникальным в регионе.
По словам замминистра природных ресурсов и энергетических инфраструктур Армении Айка Арутюняна, производство солнечных батарей в Армении начнется уже во втором квартале 2017 года. С этой целью на первом этапе будут произведены инвестиции в размере 315 млн драмов, что позволит создать более 50 рабочих мест.
Компания планирует на первых порах поставлять солнечные батареи на внутренний рынок. В дальнейшем они будут экспортированы также в страны региона и другие страны.
23 февраля правительство Армении на зеседании, посвященном производству солнечных батарей, приняло решение в рамках осуществляемой инвестиционной программы освободить ООО «ПРОФПАНЕЛЬ» от таможенных пошлин на ввоз технологического оборудования, комплектующих и аксессуаров, а также сырья.