6 Մարտ 2017 - 13:50 AMT
Ամերիկյան Netflix ընկերությունը սկսել է աշխատել մի տեխնոլոգիայի վրա, որը թույլ կտա հեռուստադիտողին ընտրել հերոսների ճակատագիրը:
Որոշ տեսարաններ, որոնք ենթադրում են, որ հերոսները պետք է հերթական որոշումը կայացնեն, հատուկ նկարահանվելու են մի քանի տարբերակով, որոնցից կախված կլինի պատմության հետագա զարգացումը: Հեռուստադիտողները կկարողանան ընտրություն կատարել իրենց հեռուստատեսային հեռակառավարման վահանակների կոճակների միջոցով, գրում է Lenta.ru-ն Daily Mail-ի վրա հղումով:
«Տեսնենք, թե դա ինչպես կաշխատի: Դեռևս դա ուղղակի էքսպերիմենտ է, կտեսնենք, արդյոք տեխնոլոգիան հաջողված կդառա: Սա նոր հնարավորություններ է ստեղծում սերիալների հեղինակների համար»,-ասել է պարբերականի զրուցակիցը:
Ապագայում, ինչպես պնդում են Netflix-ի աշխատակիցները, ավելի բարդ տեխնոլոգիաները թույլ կտան երկրպագուներին անվերջ դիտել սիրված սերիալները, ամեն անգամ դիտելով իրադարձությունների տարբեր զարգացումներով նկարահանված սերիաները:
«Հենց որ ինտերակտիվություն հայտնվի, կկարողանաք փորձել, ինչ ցանկանաք»,-ասել է Netflix-ի նախագահ Ռիդ Հասթինգսը:
Ինչպես ասվում է, ընկերությունն արդեն աշխատում է երեխաների համար նախատեսված ինտերակտիվ շոուի վրա: Նրանք կկարողանան ընտրել, թե ինչպես պետք է վարվի հերոսը՝ կախված իր բնավորությունից կամ տրամադրությունից: Առաջին այդպիսի փորձնական նախագիծը հեռուստաէկրանին կհայտնվի արդեն 2017-ին:
1997-ին ստեղծված Netflix ընկերությունն ի սկզբանե զբաղվում էր փոստով DVD ֆիլմերի վարձույթով: 1999-ին ստեղծվեց Video-on-Demand (Տեսանյութ ցպահանջ) ծառայությունը` օգտատերն ամսական բաժանորդավարձ է մուծում և ստանում է բոլոր սերիալները, ֆիլմերն ու մուլտֆիլմերը դիտելու հնարավորություն:

6 Март 2017 - 13:20 AMT
Американская компания Netflix начала работу над технологией, которая позволит зрителям выбирать судьбу героев.
Некоторые сцены, предполагающие принятие героями очередного решения, специально будут сниматься в нескольких вариантах, от которых будет зависеть дальнейшее развитие истории. Выбирать сюжетные линии зрители смогут с помощью кнопок на своих телевизионных пультах, пишет Lenta.ru со ссылкой на Daily Mail.
«Посмотрим, как это сработает. Пока это просто эксперимент, и мы посмотрим, станет ли технология успешной. Это новые возможности для создателей сериалов», — рассказал собеседник издания.
В будущем, как утверждают сотрудники Netflix, более сложные технологии вполне смогут позволить поклонникам смотреть любимые сериалы практически бесконечно, каждый раз пересматривая серии с разными вариантами развития событий.
«Как только у вас появится интерактивность, вы сможете пробовать все, что угодно», — заявил Рид Хастингс, президент Netflix.
Как сообщается, компания уже работает над интерактивными шоу для детей. Они смогут выбирать, как поступить герою, в зависимости от своего характера или настроения. Первый такой экспериментальный проект выйдет на телеэкраны уже в 2017 году.
Основанная в 1997 году компания Netflix изначально занималась прокатом фильмов на DVD по почте. В 1999 году был создан сервис Video-on-Demand («Видео по требованию») – пользователь платит месячную подписку и при этом может получить доступ ко всем сериалам, фильмам и мультфильмам, которые есть у сервиса в наличии.