20 Մարտ 2017 - 14:09 AMT
«Ալեքս տեքստիլ» ընկերությունը բանակցում է Zara-ի և H&M-ի հետ: Այս մասին տեղեկացվել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ընկերություն այցի ժամանակ:
Հանրապետության նախագահը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի, «Ալեքս տեքստիլ»-ի ղեկավարության և հյուրերի հետ շրջել է ընկերության արտադրամասերում, ծանոթացել կատարված ներդրումներին, արտադրական հզորությունների մեծացման, ժամանակակից սարքավորումներով նոր արտադրամասերի գործարկման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացված աշխատանքներին, արտահանման ծավալներին և ընկերության զարգացման ծրագրերին:
«Ալեքս տեքստիլ» ընկերության տնօրեն Մարատ Մովսիսյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ ընկերության արտադրանքը համապատասխանում է միջազգային բոլոր չափանիշներին:
«Մինչև այժմ կատարվել է մոտ 7 մլն եվրոյի ներդրում: Ծրագրում ենք նաև նման արտադրամասեր բացել մարզերում», – ասել է Մովսիսյանը:
Նա հավելել է. «Մեզ մոտ հիմա ներկա են Zara-ի և H&M-ի մատակարարները: Բանակցում ենք նրանց հետ գործակցության մասով», – մեջբերում է Aysor.am-ը:
Մովսիսյանը Zara-ի և H&M-ի հետ հնարավոր գործակցության մասով այլ մանրամասներ չի հայտնել:
2015-ից գործունեությունը սկսած` գուլպաների և հագուստի արտադրությամբ զբաղվող «Ալեքս տեքստիլ»-ը, լինելով Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի առաջադեմ ընկերություններից մեկը, ներկայումս ունի 500 աշխատակից, իսկ արտադրամասի գործունեության ծավալների ընդլայնման արդյունքում՝ պատասխանատուների հավաստմամբ, աշխատատեղերի թիվը կհասցվի 2000-ի:
Հանրապետության նախագահին ներկայացրել են, որ 2017-ին ընկերության կողմից արդեն իսկ բացված նոր կարի արտադրամասում ներգրավված է մոտ 300 աշխատատեղ: Ընթացիկ տարում ընկերությունը նախատեսում է գործարկել կտորի, գործված հագուստի և տնային տեքստիլի արտադրություններ` ստեղծելով ևս մոտ 600 նոր աշխատատեղ:

Компания «Алекс Текстиль» ведет переговоры о сотрудничестве с компаниями Zara и H&M. Об этом стало известно в ходе визита президента Армении Сержа Саргсяна в компанию «Алекс Текстиль».
Глава государства в сопровождении министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна и руководства компании обошёл цеха предприятия, ознакомился с производственными мощностями, объемами экспорта и программами развития.
Директор компании «Алекс Текстиль» Марат Мовсисян в беседе с журналистами отметил, что заводы компании оснащены самым современным и быстрым оборудованием.
«До сих пор осуществлены инвестиции примерно на 7 млн. евро. Мы планируем открыть такие цеха также в областях республики», – сказал Мовсисян.
Он отметил, что продукция компании соответствует всем международным стандартам.
«Сейчас у нас находятся поставщики Zara и H&M. Мы ведем переговоры о сотрудничестве с ними», – заявил Мовсисян.
Начальник цеха по пошиву детской одежды Жора Мовсисян заявил, что вся продукция в настоящее время идет на экспорт.
«Детская продукция в основном экспортируется в Россию. Работаем с торговой сетью «Детский мир», которая имеет по всей России около 600 магазинов. Этот цех работает примерно месяц и обеспечивает 300-350 рабочих мест», – сказал начальник производства.