ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում գտնվող՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության որակի վերահսկողության, զննության և կարանտինի գլխավոր ադմինիստրացիայի պատվիրակությանը՝ սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողության վարչության պետի տեղակալ Խինֆա Դուի գլխավորությամբ:
Չինաստանի գործընկեր կառույցի պատվիրակության այցի նպատակն է տեղում ծանոթանալ հայկական մեղրի և մեղվաբուծական մթերքի արտադրության պայմաններին ու որակին՝ հեռանկարում ունենալով դրանք Չինաստան ներկրելու ծրագիր:
Ծառայության պետ Կարապետյանը կարևոր է համարել սննդամթերքի անվտանգությունն ապահովող երկու երկրի լիազոր մարմինների միջև փոխգործակցությունն ու մասնագետների միջև շփումները՝ առանձին խմբերի ապրանքների արտահանմանը խթան հանդիսանալու տեսանկյունից: Նա նաև նկատել է, որ Հայաստանն ունի ոչ միայն մեղրի, այլ նաև սննդամթերքի այլ տեսակների արտահանման մեծ ներուժ և արտաքին շուկայում մրցունակ ու անվտանգ արտադրանք:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երրի ներկրման և արտահանման ընթացակարգերը, ինչպես նաև սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում վերահսկման մեխանիզմները: Նախանշվել են նաև առաջիկա օրերին համատեղ աշխատանքի ուղղություններն ու ժամանակացույցը:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության առևտրատնտեսական խորհրդական Վանգ Հոնգլիանգը, ինչպես նաև ՍԱՊԾ պաշտոնյաներ:

27 Март 2017 - 14:24 AMT
Китай рассматривает возможность импорта меда из Армении. Об этом сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности продуктов питания Армении.
В Армению прибыла делегация полномочного органа в сфере безопасности продуктов питания Китая, чтобы на месте ознакомиться с условиями производства и качеством меда и продуктов пчеловодства с перспективой их последующего экспорта в Китай.
В ходе встречи глава Государственной службы безопасности продуктов питания Армении Ишхан Карапетян придал важность сотрудничеству двух структур для стимулирования экспорта различных товарных групп.
При этом он подчеркнул, что Армения имеет огромный потенциал по экспорту не только меда, но и других продуктов, причем армянская продукция является безопасной и конкурентоспособной на внешних рынках.
Отмечается, что стороны обсудили процедуры импорта и экспорта товаров из Армении и механизмы контроля за безопасностью продуктов питания.