30 Մարտ 2017 - 11:17 AMT
Մարտի 30-ին ՀՀ կառավարության նիստում քննարկվել և հավանության է արժանացել Սյունիքում՝ ԻԻՀ սահմանագծին, ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին որոշումը։
Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու գործարկումը կնպաստի արդյունավետ տրանսպորտալոգիստիկ և արդյունաբերական հաբի ստեղծմանը, մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, կխթանի արտասահմանյան կապիտալի ներհոսքը ՀՀ, կնպաստի ԻԻՀ հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ՀՀ տնտեսական ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը:
Որոշման նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
ԱՏԳ ընդհանուր տարածքը կկազմի մոտ 32 հա։ Ծրագրի իրականացումը ենթադրում է փուլային սկզբունք: Առաջին իսկ տարում նախատեսվում է մոտ 3 մլն դոլարի ներդրում կազմակերպչի կողմից, որի արդյունքում կստեղծվեն նվազագույն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները և հնարավոր կլինի արդեն այս աշնանը մեկնարկել ԱՏԳ-ի գործունեությունը։
Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտին ստեղծվում է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության բանաձևով։ Պետության մասնակցությունը ծրագրի իրականացմանը լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանա ԱՏԳ-ում գործունեություն իրականացնելու համար հետքրքրված ընկերությունների համար։
Շահագործողների ներգրավման համար թիրախային ուղղություններն են ԵՏՄ երկրները, Իրանը և Մերձավոր Արևելքը, ԵՄ երկրները:
Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտին կընդգրկի թույլատրված ոլորտների բավականին լայն շրջանակ։ Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ընթացքում ակնկալվում է ներգրավել մինչև 120 շահագործողների՝ հիմնականում օտարերկրյա, որոնց համախառն ներդրումները կկազմեն շուրջ 350-400 մլն ԱՄՆ դոլար և որոնք կարտահանեն միջին տարեկան շուրջ 100 մլն դոլարի արտադրանք և գործունեության տարիների ընթացքում կստեղծեն 2500-ից ավելի նոր աշխատատեղեր:

30 Март 2017 - 13:42 AMT
Новая свободная экономическая зона (СЭЗ) «Сюник» на границе с Ираном будет создана в Сюникской области Армении. Об этом стало известно в ходе заседания правительства Армении 30 марта.
Сообщается, что на первом этапе, предусматривающем создание инфраструктур, будет инвестировано три миллиона долларов. Площадь экономической зоны составит 32 гектара. СЭЗ будет сдана в эксплуатацию в октябре этого года.
Планируется, что в инвестиционном проекте будут участвовать порядка 120 иностранных инвесторов, которые вложат в реализацию программы порядка 350-400 миллионов долларов.
Предполагается, что по завершении третьего этапа в свободной экономической зоне будет создано примерно 2500 рабочих мест.
Ранее премьер-министр Карен Карапетян поручил министру предоставить коллегам из стран ЕАЭС и Грузии соответствующую информацию об экономической зоне «Сюник». При этом следует указать, что тем, кто заинтересован в сотрудничестве с иранской стороной, правительство Армении создаст соответствующие условия в СЭЗ.
Это уже вторая свободная экономическая зона в Сюникской области, первая, «Альянс», уже функционирует.