Իրանցի գործարարներն ցանկանում են Հայաստանում հիմնել տոմատի մածուկի արտադրություն: Այս մասին ասվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանի կողմից ջերմոցաշինությամբ և տոմատի մածուկի արտադրությամբ զբաղվող իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ղեկավարների ընդունելիության ժամանակ:
Ներկայացնելով իրենց գործունեությունը` հյուրերը նշել են, որ մեծապես հետաքրքրված են գյուղատնտեսության ոլորտում հայկական կողմի հետ տարբեր ուղղություններով համագործակցություն ծավալելու հարցում:
Մասնավորապես իրանցի գործարարները ցանկություն են հայտնել Հայաստանում հիմնել լոլիկի վերամշակման գործարան` արտադրանքը Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ արտահանելու նպատակով: Գործարարները հավելել են, որ այս հարցում ակնկալում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության աջակցությունը: Նրանք նաև նշել են, որ նախատեսում են հայ ֆերմերների հետ պայմանագրեր կնքել լոլիկի արտադրության կազմակերպման համար:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերել իրանական կողմին Հայաստանում լոլիկի մշակություն և մածուկի արտադրություն կազմակերպելու հարցում: Տեղական սորտերի սերմերի վերաբերյալ առավել հանգամանալից տեղեկատվության ստանալու համար նախարարն առաջարկել է հյուրերին սերտորեն համագործակցել «Բանջարաբոստանային և տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ ԳՆ ենթակայության ներքո գործող մյուս գիտական կենտրոնների հետ:
Գործարարների հետ փոխգործակցությունը գործնական հիմքերի վրա դնելու նպատակով նախարար Իգնատի Առաքելյանն առաջարկել է ներկայացնել բիզնես-ծրագիր, որում կներառվեն բոլոր առաջարկները և միջոցառումները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանում ջերմոցային կոնստրուկցիաների արտադրության և ներդրման, համատեղ ջանքերով գյուղատնտեսական այլ մթերքների արտադրության կազմակերպման հնարավորությունը:

Бизнесмены из Ирана хотят открыть в Армении завод по переработке помидоров. Об этом заявили главы крупнейших иранских компаний, занимающихся тепличным бизнесом и производством томатной пасты, в ходе встречи с министром сельского хозяйства РА Игнатием Аракеляном.
Представив свою деятельность, они заявили, что больше всего заинтересованы в сотрудничестве с армянской стороной в сфере сельского хозяйства.
В частности, бизнесмены заявили о желании открыть завод по переработке помидоров с целью экспорта продукции в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Они добавили, что в данном вопросе ожидают поддержки со стороны министерства сельского хозяйства РА. Они также отметили, что планируют подписание соглашений с армянскими фермерами в сфере организации производства помидоров.
Аракелян выразил готовность в оказании поддержки иранским предпринимателями в вопросах организации выращивания помидоров и экспорта томатной пасты. Для получения более подробной информации о местных семенах томата Аракелян предложил бизнесменам обратиться в «Научный центр овощебахчевых и технических культур Армении».
В целях дальнейшего практического сотрудничества между предпринимателями Ирана и Армении министр предложил представить бизнес-план, в который будут включены все предложения и мероприятия.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы относительно производства и внедрения тепличных конструкций, комплексов и совместного производства других сельскохозяйственных продуктов в Армении.