19 Ապրիլ 2017 - 12:58 AMT
Հայկական կողմն արդեն պայմանավորվածություն ունի իրանական ընկերության հետ Իրանի հետ սահմանին ստեղծվող Ազատ տնտեսական գոտում արտադրություն հիմնելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ, «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու խորհրդի նախագահ Սարգիս Աղաբեկյանը:
«Նախնական պայմանավորվածություն կա իրանական մեքենաշինական Saipa Diesel ընկերության հետ: Ազատ գոտում կարող է մեքենաների կամ մեքենաների մասերի արտդրություն հիմնվել», -ասել է Աղաբեկյանը:
Ըստ նրա, խոսքը մեծ տարողությամբ բեռնատարների մասին է, որոնք կիրառվում են ճանապարհաշինության մեջ, գրում է ԱՌԿԱ-ն:
Ապրիլի 19-ին «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ի և Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության միջև ստորագրվել է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին պայմանագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ու «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ տնօրեն Էդուարդ Ղուկասյանը:
Ինչպես ասել է Աղաբեկյանը, ազատ տնտեսական գոտու հիմնական նպատակը ներդրումների ծավալի ավելացումն է և արտահանման ներուժի ընդլայնումը:
Ըստ նրա, ազատ գոտին թույլ կտա էականորեն ավելացնել առևտրի ծավալները ԵՏՄ երկրների և Իրանի միջև՝ արտադրական հզորություններ ներգրավելով Մաքսային միությունից և Իրանից:
Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտին ստեղծվում է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության բանաձևով։ Պետության մասնակցությունը ծրագրի իրականացմանը լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանա ԱՏԳ-ում գործունեություն իրականացնելու համար հետքրքրված ընկերությունների համար։ Շահագործողների ներգրավման համար թիրախային ուղղություններն են ԵՏՄ երկրները, Իրանը և Մերձավոր Արևելքը, ԵՄ երկրները:
Թեև գոտին դեռ կառուցված չէ, արդեն կան բազում հայտեր ավելի քան 10 ընկերությունից ՌԴ-ից, Իրանից և Եվրոպայից, որոնք ցանկություն ունեն աշխատելու ազատ գոտում:
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության, Սյունիքի ազատ գոտու շահագործումը թույլ կտա 2.500 աշխատատեղ ստեղծել և ավելացնել արտահանումը Հայաստանից 30 տոկոսով: Գոտու ստեղծման հիմնական նպտական է առևտրատնտեսական կապերի զարգացումն Իրանի և տարածաշրջանի այլ երկրների հետ, Սյունիքի մարզի զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանը որպես Իրանը ԵՏՄ երկրների ու Վրաստանի հետ կապող օղակ ներկայացնելը:
Ենթադրվում է, որ ազատ գոտում կգործի 100-120 ընկերություն, որոնց շահույթը 10 տարում կկազմի $52 մլն, իսկ արտադրված ապրանքը նախատեսվում է արտահանել Իրան, ԵՏՄ, Մերձավոր Արևելք, Թուրքմենստան: Ընդհանուր ներդրումները 10 տարում նախատեսվում է հասցնել $350-400 մլնի:
Սյունիքի ազատ գոտու գործունեությունն արդեն ամրագրված է Մաքսային միության օրենսդրության մեջ: Ընդհանուր առմամբ ԵՏՄ-ում duty-free համակարգով այդպիսի 7 գոտի կլինի:

19 Апрель 2017 - 11:43 AMT
У армянской стороны уже есть договоренность с иранской компанией по налаживанию производствa в создаваемой на границе с Ираном Свободной экономической зоне. Об этом сообщил 19 апреля журналистам председатель совета ОАО «СЭЗ Сюник» Саркис Агабекян.
«Предварительная договоренность достигнута с иранской автомобилестроительной компанией Saipa Diesel. В СЭЗ может быть налажено производство машин или автомобильных деталей», – сказал Агабекян.
По его словам, речь идет о большегрузных автомобилях, машинах, используемых для дорожного строительства, пишет АРКА.
19 апреля министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян подписал с директором ОАО «Зона свободной торговли Сюник» Ервандом Гукасяном соглашение, регулирующее деятельность создаваемой на границе с Ираном СЭЗ.
Документ регулирует вопросы, связанные с организацией зоны свободной торговли, созданием и развитием инфраструктур, установлением тарифов на услуги, привлечением инвестиций и организаций-участниц СЭЗ, контролем со стороны полномочного органа.
Как сообщил Агабекян, основной целью создания СЭЗ является увеличение объемов инвестиций и расширение экспортного потенциала.
По его словам, СЭЗ позволит существенно увеличить объемы торговли между странами ЕАЭС и Ираном путем привлечения производственных мощностей из стран Таможенного союза и Ирана год.
Ранее сообщалось, что общая стоимость строительства СЭЗ в Мегри оценивается в $32 млн, из которых $28 млн – капитальные расходы. Это одна из приоритетных инвестиционных программ министерства, которая предусматривает СЭЗ площадью в 10-15 га, с возможностью последующего расширения до 45-50 га.
Хотя СЭЗ еще не построена, уже есть многочисленные заявки от более 10 компаний из России, Ирана и Европы, которые изъявили желание начать работы в СЭЗ.
По оценкам Минэкономики, эксплуатация СЭЗ позволит создать 2.5 тыс рабочих мест и увеличить экспорт из Армении на 30%. Основной целью создания СЭЗ является развитие торгово-экономических отношений с Ираном и другими странами региона, развитие Сюникской области, а также позиционирование Армении как звена, связывающего Иран со странами ЕАЭС и с Грузией.
Предполагается, что там будет действовать 100-120 компаний, выручка которых за 10 лет составит $52 млн, произведенную продукцию планируется экспортировать в Иран, страны ЕАЭС, Ближнего Востока, Туркменистан и другие. Общие инвестиции всех компаний за 10 лет планируется довести до $350-400 млн.
Функционирование СЭЗ уже закреплено законодательно в Таможенном кодексе ЕАЭС. Всего в ЕАЭС по системе duty-free будут действовать семь таких зон.