20 Ապրիլ 2017 - 08:37 AMT
Forbes-ի ռուսաստանյան խմբագրությունն ապրիլի 20-ին հրապարակել է ՌԴ ամենահարուստ ձեռնարկատերերի 14-րդ վարկանիշը, որտեղ 6 հայազգի գործարար կա:
«Մագնիտ» մանրածախ ցանցի գլխավոր տնօրեն և հիմնական բաժնետեր Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) վարկանիշում 18-րդն է: Նրա կարողությունը գնահատվում է $6.8 մլրդ:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ և հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը 32-րդ հորիզոնականում է՝ $3.4 մլրդ կարողությամբ:
Վարկանիշի 48-րդ հորիզոնականում է «Ռոսգոսստրախի» նախագահ Դանիլ Խաչատուրովը $2 միլիարդով:
ՌԴ սոցիալական ձեռներեցության առաջատարներից մեկը, ներդրող բանկիր և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը 99-րդ տեղում է $950 մլն կարողությամբ:
Վարկանիշի 123-րդ տեղում է Wooden Fish Agency-ի դիտորդական խորհրդի ղեկավար Ալբերտ Ավդալյանը $800 միլիոնով:
«ՌԵՍՕ-Գարանտիա» ընկերության ղեկավար Սերգեյ Սարկիսովը և նրա եղբայր Նիկոլայ Սարկիսովը $700-ական միլիոնով 146-147-րդ տեղում են:
Badoo ծանոթությունների կայքի հիմնադիր Անդրեյ Անդրեևը (Օհանջանյանց) 185-րդ հորիզոնականում է $500 մլն կարողությամբ:
200 ամենահարուստ գործարարների համախումբ կարողությունը մեկ տարում աճել է $100 միլիարդով՝ հասնելով $460 մլրդ-ի:
Դոլարային միլիարդատերերի քանակն ավելացել է՝ 77-ից հասնելով 96-ի: Ցուցակում կարող են ընդգրկվել այն գործարարները, որոնց կարողությունն առնվազն $500 մլն է:
Ցուցակը երկրորդ տարին անընդմեջ գլխավորում է Լեոնիդ Միխելսոնը, որը ՌԴ խոշորագույն մասնավոր գազ արդյունահանող «Նովատէկ» ընկերության համասեփականատերն է: Նրա կարողոսւթյունը Forbes-ը գնահատել է $18.4 մլրդ:

20 Апрель 2017 - 08:00 AMT
Российская редакция Forbes 20 апреля опубликовала 14-й рейтинг 200 богатейших предпринимателей РФ, в который вошли шестеро бизнесменов армянского происхождения.
Основной акционер и генеральный директор розничной сети «Магнит» Сергей Галицкий (Арутюнян – ред.) занимает в рейтинге 18-е место. Его состояние оценивается в $6.8 млрд.
Президент и основатель группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян – на 32-м месте (состояние оценивается в $3.4 млрд).
48-ю строчку рейтинга занял президент компании «Росгосстрах» Данил Хачатуров ($2 млрд).
Один из первопроходцев российского социального предпринимательства, инвестиционный банкир и меценат Рубен Варданян расположился на 99-й ($950 млн).
На 123-м месте рейтинге находится глава наблюдательного совета Wooden Fish Agency Альберт Авдолян ($800 млн).
Глава компании «РЕСО-Гарантия» Сергей Саркисов ($700 млн) занял 147-ю строчку рейтинга, его брат Никола Саркисов расположился в рейтинге на 146 месте ($700 млн).
Владелец сайта знакомств Badoo , инвестор Андрей Андреев (Оганджанянц) занимает в рейтинге 185 место ($500 млн).
Cовокупное состояние 200 богатейших бизнесменов выросло за год на $100 млрд, до $460 млрд.
Число долларовых миллиардеров увеличилось с 77 до 96. Порог отсечения повысился до $500 млн с $350 млн в 2016 году. Никогда прежде входной билет в список Forbes не стоил так дорого. Для попадания в первую десятку рейтинга бизнесмен должен обладать состоянием $12.4 млрд (год назад — $8.7 млрд).
Список второй год подряд возглавил Леонид Михельсон , совладелец крупнейшей в России частной газодобывающей компании «Новатэк». Его состояние Forbes оценил в $18.4 млрд.
Второе место занял владелец «Северстали» Алексей Мордашов , его состояние оценено в $17.5 млрд. Третье — владелец Новолипецкого металлургического комбината (НЛМК) Владимир Лисин с оценкой состояния в $16.1 млрд.