2 Մայիս 2017 - 09:27 AMT
Հայաստանի տնտեսական աճը 2017-ին կավելանա մինչև 2,5 տոկոս, իսկ 2018 թ.-ին` մինչև 3 տոկոս: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ-ի «Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հետազոտություն 2017» զեկույցում:
ՄԱԿ-ի փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանում ակնկալվող տնտեսական աճը պետք է օգնի ակտիվացնել դեպի Հայաստան իրականացվող դրամական փոխանցումները, որոնց բաժին է հասնում Հայաստանի ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
«Սպառողական ծախսերը, հատկապես ցածր եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների, ևս կշահեն ընտանեկան նպաստների ծրագրերի ընդլայնումից: Բացի այդ, Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով Իրանից դեպի ՌԴ երկաթուղային հաղորդակցության կառուցումը կնպաստի տնտեսական ակտիվությանը», – նշվում է զեկույցում:
Մյուս կողմից, ինչպես նշում է ՄԱԿ-ը, Հայաստանում ֆիսկալ աջակցությունն առաջիկա տարիներին պակաս ուժեղ կլինի, քանի որ ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետական պարտքի հարաբերակցությունը գերազանցել է օրենքով սահմանված 50 տոկոսի շեմը, ինչը պահանջում է բյուջետային քաղաքականության խստացում:
Մինչդեռ 2016-ի գնանկումից հետո, ՄԱԿ-ի կանխատեսումներով, 2017-ին ընդհանուր գները կաճեն 1,5 տոկոսով և 3 տոկոսով` 2018-ին:

2 Май 2017 - 09:17 AMT
Экономика Армении в 2017 году вырастет до 2.5%, а в 2018 году до 3%. Об этом говорится в докладе ООН «Экономическое и социальное исследование Азии и Тихоокеанского региона 2017».
Эксперты ООН считают, что ожидаемый экономический подъем в России должен помочь активизировать денежные переводы в Армению, на которые приходится около 13% ВВП Армении.
«Потребительские расходы, особенно домохозяйств с низким доходом, также выигрывают от расширения программы семейных пособий. Кроме того, строительство железнодорожного сообщения из Ирана в РФ через Армению и Грузию будет способствовать экономической активности», – отмечается в докладе, передает АРКА.
С другой стороны, указывает ООН, фискальная поддержка в Армении будет менее сильной в ближайшие годы, поскольку отношение государственного долга к ВВП превысило установленный законом предел в 50%, что требует ужесточения бюджетной политики.
Между тем, после дефляции в 2016 году, по прогнозам ООН, общие цены вырастут на 1.5% в 2017 году и на 3% в 2018 году.
Согласно госбюджету Армении, рост ВВП в Армении на 2017 год запланирован в размере 3,2%.По последним данным ВБ прогнозирует рост экономики Армении в 2017 году до 2.7%, МВФ – 2.9%, Fitch – 2.1% и ЕАБР – 2.9%, АБР – 2.2%.