ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի և «Աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմ» (ԱՌՆԱՊ) հիմնադրամի միջև եռակողմ հուշագիր է ստորագրվել, որով կողմերն ամրագրում են իրենց մտադրությունը՝ համատեղ ուժերով մեղմելու Հայաստանում գյուղատնտեսական հատվածում առկա կարկտահարության հետևանքները:
Իրականացվող ծրագրի շրջանակում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի կողմից կարկտապաշտպան ցանցերի ձեռքբերման համար ֆերմերներին կտրամադրվեն մինչև 7 տարի ժամկետով ՀՀ դրամով նպատակային վարկեր՝ սկսած 12.5% տարեկան տոկոսադրույքից: Իր հերթին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից ֆերմերներին անհրաժեշտ կարկտապաշտպան ցանցերի 20%-ը կտրամադրվի որպես դրամաշնորհային ներդրում:
Նախագծի ընթացքում ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի կողմից ֆերմերներին կտրամադրվի խորհրդատվություն կարկտապաշտպան համակարգերի պահպանման, օգտագործման և խնամքի վերաբերյալ, կիրականացվի չափագրման, ցանցերի ամրացման կոնստրուկցիաների տրամադրման և ցանցերի տեղադրման գործընթացը:
«Ծրագրի կարևորագույն նպատակներից է Հայաստանում ձևավորել և զարգացնել ֆերմերային տնտեսությունները, բնական աղետներից պաշտպանել նորագույն համակարգերի կիրառման մշակույթը: Բանկը հիմնադրման օրվանից ֆերմերների կողքին է, նրանց գլխավոր աջակիցներից է: Չնայած այն հանգամանքին, որ բանկը շահույթ ակնկալող կազմակերպություն է, մենք մեր հաճախորդներին միայն ֆինանսական միջոցներ չէ, որ տրամադրել ենք: Քսան տարիների ընթացքում մեր գործընկերներին փոխանցելով կուտակված գիտելիքներն ու հմտությունները՝ միշտ եղել ենք նորարարությունների, միջազգային լավագույն փորձի կիրառման նախաձեռնողներից»,- իր խոսքում նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը կարևորում է մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունը, որը նոր խթան կհանդիսանա կլիմայական ռիսկերի նվազեցման այլընտրանքային մոտեցումների տարածման համար: Այս համագործակցության շրջանակում ՄԱԶԾ-ի կողմից արդեն իսկ ներկրվել են իտալական ցանցեր, որոնք ունեն առնվազն 12 տարվա երաշխիք և բարձր արդյունավետություն»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը:
Նա նաև ավելացրել է, որ ստորագրված հուշագիրն ուղղված է կարկտապաշտպան ցանցերի արդյունավետության վերաբերյալ տվյալների հավաքագրմանն ու փաստաթղթավորմանը, որը կներկայացվի ՀՀ կառավարությանը:
«Ստեղծված լինելով ՀՀ կառավարության կողմից որպես Հայաստանում աղետների ռիսկի նվազեցման բազմաճյուղ մեխանիզմների կայացմանն օժանդակող կառույց՝ մենք խիստ կարևորում ենք այս համագործակցությունը, քանի որ այն, բացի նրանից, որ անմիջական օժանդակություն է ապահովում հայ ֆերմերին և նպաստում է ռիսկերի նվազեցման այլընտրանքային մոտեցումների տարածմանը, նաև ցուցադրում է աղետների ռիսկի նվազեցման գործընթացում տարբեր կառույցների միջև համագործակցության արդյունավետությունն ու անհրաժեշտությունը՝ հերթական անգամ ընդգծելով, որ ռիսկերի նվազեցումը չի կարող լինել մեկ կառույցի խնդիր կամ մենաշնորհ»,- նշել է ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արա Բարսեղյանը:
Գյուղատնտեսությանը, հատկապես խաղողագործությանը, պտղաբուծությանը և բանջարաբուծությանն ամենամեծ վնասը հասցնում է կարկուտը: Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում կարկտահարության հետևանքով ոչնչանում է արտադրվող գյուղատնտեսության բուսաբուծական արտադրանքի մոտ 4-5%-ը, որը գնահատվում է տարեկան մոտ 16-20 մլրդ դրամ: Հայաստանի 10 մարզից յոթը գտնվում են կարկտահարման վտանգի գոտում:
Խաղողի այգիների համար տրամադրվող ցանցի մեկ քառակուսի մետրն արժե 182 դրամ, իսկ մյուս պտղատու այգիների համար նախատեսված ցանցերը՝ 227 դրամ: Կարկտապաշտպան ցանցերը գրեթե 100 տոկոսով պաշտպանում են ծառերն ու վազերը կարկտահարության և քամիների բացասական ազդեցություններից, ինչպես նաև թռչուններից և խոշոր միջատներից` ծաղկման և պտուղների հասունացման շրջանում:

АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК, армянский офис ООН и Фонд «Национальная платформа снижения риска катастроф» (ARNAP) подписали меморандум, которым закрепили свои намерения по смягчению совместными силами последствий града в агросекторе.
В рамках программы АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК предоставит фермерам целевые драмовые кредиты сроком до 7 лет и процентной ставкой с 12.5% годовых для приобретения антиградовых сеток. В свою очередь, армянский офис программ развития ООН предоставит фермерам 20% антиградовых сеток в качестве гранта.
В ходе реализации проекта фонд ARNAP предоставит фермерам консультации по сохранению, использованию и уходу за антиградовыми системами, а также осуществит процесс по замеру, предоставлению крепежных конструкций и их установки.
По словам генерального исполнительного директора АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНКа Акопа Андреасяна, важнейшей задачей программы является формирование и развитие в Армении фермерских хозяйств и культуры применения новейших систем по защите от природных бедствий.
«Банк с момента своего основания находится рядом с фермерами, является одним из главных их помощников. Несмотря на то, что банк является организацией, преследующей прибыль, мы предлагали нашим клиентам не только финансовые средства. В течение 20 лет, передавая опыт и навыки нашим партнерам, мы всегда были инициаторами новаторства и применения лучшего международного опыта», – сказал Андреасян.
В свою очередь, заместитель постоянного представителя ПРООН в Армении Дмитрий Мариасин отметил, что программа развития ООН придает важность сотрудничеству с частным сектором, что станет новым стимулом в деле распространения альтернативных походов минимизации климатических рисков.
«В рамках данного сотрудничества со стороны Программы развития ООН уже импортированы итальянские сети, которые имеют как минимум 12 летнюю гарантию и высокую эффективность», – сказал он.
Он также добавил, что подписанный меморандум направлен на сбор и документизацию данных о эффективности антиградовых сеток, и будет представлен правительству Армении.
Как отметил временно исполняющий обязанности директора фонда ARNAP Ара Барсегян, Платформа, созданная правительством Армении как структура содействия становлению многосторонних механизмов минимизации рисков катастроф, ARNAP придает большое значение этому сотрудничеству.
«Оно, помимо прямого содействия армянскому фермеру и распространению альтернативных методов минимизации рисков, также показывает необходимость и эффективность сотрудничества разных структур в деле снижения рисков катастроф», – сказал он подчеркнув, что минимизация рисков не может быть проблемой или монополией одной структуры.
Самый большой вред сельскому хозяйству, в частности, виноградарству, плодоводству и овощеводству, наносит град. Исследования показывают, что в Армении из-за града уничтожается около 4-5% произведенной растительной продукции сельского хозяйства, что оценивается в около 16-20 млрд. драмов в год. Семь из 10 областей Армении находятся в зоне угрозы града.
Стоимость 1 кв. метра антиградовых сеток для виноградных садов составляет 182 драма, а для других плодовых садов – 227 драмов. Антиградовые сетки во время цветения и созревания плодов почти на 100% защищают деревья и лозы винограда от отрицательного воздействия града и ветров, а также от птиц и крупных насекомых.