11 Մայիս 2017 - 08:44 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարն ակնկալում է, որ 2017-ին ներդրումային ծրագրերի իրականացման պարագայում կստեղծվի 10.000 աշխատատեղ: Այս մասին Սուրեն Կարայանն ասել է մայիսի 11-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«Արդեն աշխատատեղեր ստեղծվում են»,- ասել է նա:
Նախարարը նշել է՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ուղղությամբ բավականաչափ ծրագրեր են իրականացվում և որ «առաջին ներդրումները, հավանաբար, կլինեն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում», գրում է Panorama.am-ը:
«Մոտ ժամանակներս արդեն վիճակագրություն էլ կհրապարակվի, թե ինչքան օտարերկրյա ներդրումներ են եղել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ներդրումային ակտիվությանը նպաստել են կատարված փոփոխությունները:
Ներկայացվել է ավելի քան 62 ներդրումային ծրագիր՝ մոտ 460 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով, որից 80 մլն դոլարի ներդրումներ արդեն կատարվել են:
Կարայանը նշել է, որ գրեթե բոլոր ոլորտներում էլ ակտիվություն է նկատվում, դրանց ազդեցությունը բնակչությունը կզգա այն ժամանակ, երբ աշխատատեղեր ստեղծվեն:
Ավելի վաղ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը հայտարարել է, որ տարեսկզբից մինչև ապրիլ ՀՀ-ում իրականացվել է 63.5 մլն դոլարի ներդրում և ստեղվծել 1800 նոր աշխատատեղ:

11 Май 2017 - 11:27 AMT
В 2017 году в результате реализации инвестиционных программ будет создано 10 тысяч рабочих мест. Об этом 11 мая на пресс-конференции заявил министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян.
«Не хочу забегать вперед, но, по моему мнению, первые инвестиции будут в сфере возобновляемых источников энергии», – сказал Караян.
По его словам, в Армении в направлении привлечения инвестиций реализовывается достаточно программ.
«В ближайшее время будет обнародована также статистика касательно иностранных инвестиций», – сказал министр, добавив, что инвестиционной активности способствовали произведенные изменения.
Было представлено свыше 70 инвестиционных программ стоимостью 95 млрд долларов.
Караян отметил, что активность наблюдается практически во всех сферах, а население почувствует изменения с созданием рабочих мест.
«Уже рабочие места создаются, ожидается, что в этом году в результате реализации инвестиционных программ будет создано 10 тысяч рабочих мест», – отметил Караян, передаетPanorama.am.