30 Մայիս 2017 - 13:13 AMT
«Yandex.Տաքսի» ծառայությունն առաջարկում է ՀՀ-ին փոխել տաքսիների լիցենզիայի ամսական վճարների գանձման համակարգը:
Ըստ գործող կարգի, վարորդներն ամեն ամիս որպես կանխավճար բյուջե են փոխանցում լիցենզավորման համար վճարները՝ 12.000 դրամը: Այդ մոտեցումն արդարացված է մշտական հիմունքներով տաքսիում աշխատող վարորդների համար, սակայն, անտեսում է նրանց շահերը, ովքեր աշխատում են ազատ ժամանակ:
Ըստ «Yandex.Տաքսիի» գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանի, վճարման գործող համակարգը խոչընդոտ է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են օրինական հիմքերով, բայց ոչ կանոնավոր աշխատել տաքսի ծառայությունում: Այդպիսի մարդկանց վաստակը միշտ չէ, որ արդարացնում է ավանսով գանձվող գումարը:
Խթանելու համար օրինական փոխադրումների աճը դեպի Հայաստան, «Yandex.Տաքսին» առաջարկում է ոչ թե ամբողջ գումարը գանձել կանխավճարի տեսքով, այլ գանձել այն փոքր գումարներով յուրաքանչյուր ուղևորության համար, իսկ ամսվա վերջում, կամ այլ ժամկետում, փոխանցել բյուջե: Այդպիսի ամսական վճարումների գումարը մեկ արտոնագրի համար չպետք է գերազանցի 12.000 դրամը:
Նման մոտեցման դեպքում վարորդները, որոնց համար տաքսին աշխատանքի հիմնական վայրն է, կվճարի նույնքան, որքան հիմա է վճարում: Սակայն, կարող է աճել և օրինական դաշտ մտնել այն ուղևորությունների մի մասը, որոնք իրականացնում են մասնակիորեն զբաղված վարորդները, քանի որ լիցենզիայի արժեքը կախված կլինի կատարված ուղևորությունների քանակից և իրենց համար դա ավելի փոքր գումար կարող է կազմել: Առաջարկվող համակարգը չի ազդի ուղեվարձի վրա:
«Yandex.Տաքսին» իր տեխնոլոգիաների և հարթակի միջոցով պատրաստ է դիտարկել ուղևորությունների քանակն ու ներկայացնել վիճակագրական տվյալները կանոնակարգող մարմնին՝ հաշվարկելու համար լիցենզիոն վճարումները:
Առաջարկներն ու հաշվարկներն աշխատանքային կարգով կներկայացվեն ՀՀ տրանսպորտի նախարարությանը՝ այն երկրի բոլոր օրինական փոխադրողների և առցանց ծառայությունների հետ քննարկման ակնկալիքով:

30 Май 2017 - 12:19 AMT
Сервис «Яндекс.Такси» предложил изменить систему взимания ежемесячного платежа за лицензию такси в Армении.
Сейчас каждый месяц водители перечисляют в бюджет платеж за лицензию авансом – 12.000 драм. Такой подход оправдан для водителей, которые работают в такси на постоянной основе, но он не учитывает интересы тех, кто подрабатывает в свободное время.
По словам генерального директора «Яндекс.Такси» Тиграна Худавердяна, нынешняя система оплаты является барьером для тех, кто хотел бы работать в такси нерегулярно, но легально. Заработок таких людей не всегда оправдывает сумму авансового платежа за лицензию.
Для того, чтобы стимулировать рост легальных перевозок в Армении, «Яндекс.Такси» предлагает взимать не всю сумму авансом и единовременно, а удерживать ее мелкими частями за каждую выполненную поездку, а по итогам месяца (или другого периода) переводить в бюджет. Сумма таких ежемесячных платежей за одну лицензию не должна превышать 12 000 драм.
При таком подходе водители, для которых такси является основным местом работы, будут платить столько же, сколько и сейчас. Но может вырасти и стать легальной значительная часть перевозок, которые совершают частично занятые в такси водители, ведь стоимость лицензии будет зависеть от количества совершенных поездок и для них она может быть дешевле. При этом, предлагаемая система оплаты не повлияет на стоимость поездок для пассажиров.
«Яндекс.Такси» с помощью своих технологий и платформы Таксометр готово проводить мониторинг количества поездок и предоставлять статистику по таксопаркам и водителям регулирующему органу для расчета лицензионного платежа.
Предложения и расчеты в рабочем порядке отправлены Минтрансу Армении с предложением обсудить их со всеми легальными перевозчиками страны, а также с крупными службами онлайн-заказа такси.