7 Դեկտեմբեր 2007 - 11:12 AMT
«Ռուսաստանի երկաթուղին» մնում է «Հայկական երկաթուղու» կոնցեսիայի համար հայտարարված մրցույթի միակ մասնակիցը
«Ռուսաստանի երկաթուղի» ընկերությունը մնում է «Հայկական երկաթուղու» կոնցեսիայի համար հայտարարված մրցույթի միակ մասնակիցը: Ռուսական ընկերությունը, որը լայնածավալ էքսպանսիա է ծրագրում մերձավոր երկրներում, կարող է ստանալ իր առաջին ակտիվը, զրկվելով մրցակիցներից` հնդկական RITES ընկերությունը հետ է կանչել մրցույթին մասնակցելու իր հայտը:
2006 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանի կառավարությունը որոշել է «Հայկական երկաթուղին» կոնցեսիայի հանձնել 30 տարի ժամկետով` 20 տարով այն երկարացնելու իրավունքով: Այդ ակտիվի հավակնորդները երկուսն էին` ՌԵԹ-ն ու հնդկական RITES ընկերությունը, սակայն դեկտեմբերի 6-ին RITES-ը հրաժարվեց հետագա պայքարից եւ ՌԵԹ-ը մնաց միակ հավակնորդը: Մրցույթի պայմաններով այն կկայանա անկախ մասնակիցների քանակից:
Մրցույթի պայմաններով, կոնցեսիոները պարտավոր է 10 մլն դոլար կանխավճար անել եւ 170 մլն դոլար ներդնել երկաթուղու արդիականացման մեջ, մասնավորապես 1200 վագոնների եւ լոկոմոտիվի վերականգնման եւ ձեռք բերման համար, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
«Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն 100-տոկոսանոց պետական ընկերություն է, որը հանդիսանում է հանրապետության ողջ շարժակազմի եւ 900 կմ ընդհանուր երկարությամբ երկաթուղային ենթակառուցվածքների միակ սեփականատերը: Ընկերության ակտիվների արժեքը կազմում է շուրջ 40 մլն դոլար, մաքուր եկամուտը 2006 թվականի արդյունքում` 1,2 մլն դոլար է:

7 Декабрь 2007 - 11:12 AMT
Компания “Российские железные дороги” осталась единственным участником в тендере на концессию “Армянских железных дорог”. Российская компания, запланировавшая масштабную экспансию в ближнее зарубежье, может заполучить свой первый актив, не имея соперников – индийская RITES отозвала свою заявку.
В октябре 2006 года правительство Армении решило передать АЖД в концессию сроком на 30 лет с правом продления на 20 лет. Претендентов на этот актив было двое — РЖД и индийская компания RITES, но 6 декабря RITES отказалась от дальнейшей борьбы и РЖД остались единственным претендентом. Согласно условиям тендера он пройдет независимо от количества участников. По условиям тендера концессионер обязан выплатить 10 млн. долларов взноса и инвестировать 170 млн. долларов в модернизацию железных дорог, в частности в восстановление и приобретение 1200 вагонов и локомотивов, сообщает РБК.
ЗАО “Армянские железные дороги” — 100-процентная госкомпания, владеющая практически всем подвижным составом и железнодорожной инфраструктурой республики общей протяженностью более 900 км. Стоимость активов компании составляет около 40 млн. долларов, чистая прибыль по итогам 2006 года — 1,2 млн. долларов.