7 Դեկտեմբեր 2007 - 14:30 AMT
Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս գազատարի ծրագրային նորոգման աշխատանքների պատճառով դեկտեմբերի 8-ից 11-ը դադարեցվելու է ռուսական գազի մատակարարումը Հայաստան: Հանրապետության սպառողների անխափան գազամատակարարումը իրականցվելու է Աբովյանի շրջանի գազի պահեստավորման ստորգետյա կայանի հաշվին, հաղորդում է «Նովոստի-Առմենիան»:
Աբովյանի ԳԶՊ-ն հանդիսանում է Հայաստանի գազատրանսպորտային համակարգի (ԳՏՀ) գլխավոր տարրերից մեկը: Այն ստեղծվել է 1962 թվականին 800-1000 մ խորության վրա եւ այսօր հնարավորություն է ընձեռում այնտեղ պահեստավորել 110 մլն. խորանարդ մետր գազ: ԳՏՀ օբյեկտների խափանման ժամանակ, այդ կայանը, անկախ տարվա եղանակից, ի վիճակի է գազով ապահովել կարեւորագույն սպառողներին 1-1,5 ամիսների ընթացքում:

7 Декабрь 2007 - 14:30 AMT
В связи с плановыми ремонтно-восстановительными работами на магистральном газопроводе Северный Кавказ-Закавказье с 8 по 11-е декабря будет прекращена подача российского газа в Армению. Бесперебойное газоснабжение потребителей республики будет осуществляться за счет резервов Абовянской станции подземного хранения газа, сообщает “Новости-Армении”.
Абовянское ПГХ является одним из главных элементов газотранспортной системы (ГТС) Армении, обеспечивающим энергетическую безопасность республики. Оно создано в 1962 году в отложениях каменной соли на глубине порядка 800-1000 м и сегодня позволяет резервировать около 110 млн. куб. м газа. При выходе из строя объектов ГТС эта станция в зависимости от времени года способна снабжать топливом важнейших потребителей в течение 1-1,5 месяцев.