21 Հունիս 2017 - 10:49 AMT
Ամերիկյան ընկերությունների, ներդրողների շրջանում կա հետաքրքրություն Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի հանդեպ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ հավելելով, որ էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլարի հնարավոր ներդրումային ներուժի մասին ցուցանիշը հաշվարկվել է Էներգետիկայի նախարարության կողմից, և գնահատումները դեսպանությունում նույնպես հաստատում են, որ կա այդպիսի ներուժ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մայիսին դեսպան Ռիչարդ Միլսը հայտարարել էր, որ ամերիկյան ընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ներդրումներով եւ շուրջ 8 մլրդ դոլար ներդրումային համագործակցության հնարավորություն կա:
Դեսպանը նշել է, որ խոսքը ներուժի, հնարավոր ներդրումների մասին է, որը հնարավոր կլինի այն դեպքում, երբ էներգետիկ շուկան լիովին ազատ լինի և հնարավոր լինի էլեկտրաէներգիա արտահանել Վրաստան, Իրան:
«Այսինքն՝ դա այն պայմաններում հնարավոր կլինի, երբ նման ենթակառուցվածքներ առկա լինեն»,- ընդգծել է դեսպանը:
Ռիչարդ Միլսը նշել է, որ այդ 8 մլրդ-ը վերաբերում է նաև ենթակառուցվածքների ձևավորմանը:
Նա նաև նշել է, որ հունիսի ընթացքում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի հետ տեղի են ունեցել մի շարք օգտակար հանդիպումներ, որի ժամանակ նախարարը ներկայացրել է 2 ներդրումային ծրագիր: Դրանցից մեկը վերաբերում է կոշտ թափոնների մշակման միջոցով էներգիայի արտադրությանը: Ռիչարդ Միլսի խոսքերով՝ իրենք այդ առաջարկներն այժմ ներկայացնում են ամերիկյան ներդրողների ուշադրությանը:
Մայիսին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը, ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Կոնտուր Գլոբալ ընկերության հետ համատեղ, կազմակերպել էր մեկօրյա համաժողով, որի ընթացքում վերականգնվող էներգետիկայի մի քանի առաջատար ամերիկյան ընկերությունների ներկայացուցիչներ և շուրջ 70 հայկական ընկերություններ քննարկեցին վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավոր տարբերակները:

21 Июнь 2017 - 13:04 AMT
Расчет инвестиционного потенциала в сфере энергетики Армении – в размере 8 млрд долларов – производился министерством энергетических инфраструктур и природных ресурсов, и наши оценки в посольстве США подтверждают наличие подобного потенциала. Об этом заявил в беседе с журналистами посол США в РА Ричард Миллз.
Он рассказал об этом в ответ на вопрос, реалистично ли его заявление, что в сфере энергетики Армении существуют перспективы привлечения инвестиций в размере 8 млрд долларов.
Посол отметил, что речь шла о потенциале, о возможных инвестициях, которые будут возможны только в том случае, если рынок энергетики станет полностью свободным и станет возможным экспорт электроэнергии в Грузию, Иран.
«Иными словами, это станет возможно только при наличии подобных инфраструктур», – подчеркнул посол, пишет Panorama.am.
По словам Миллза, озвученная цифра в 8 млрд долларов относится также и к формированию инфраструктур.
«У американских компаний, в среде инвесторов, есть интерес к данной отрасли, существующей в Армении», – отметил посол.
Он также подчеркнул, что в июня с министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашотом Манукяном был проведен ряд продуктивных встреч, в ходе которых министр представил 2 инвестиционных проекта. Одна из программ касалась производства энергии путем переработки твердых отходов. По словам Миллза, данные предложения представляются сейчас американским инвесторам на рассмотрение.
В мае посол США в РА Ричард Милзс в рамках конференции, посвященной перспективам развития возобновляемых источников энергии заявил, что Армения сегодня с гордостью может говорить о пути, который прошла за минувшие 25 лет в плане развития сферы энергетики.По его словам, Армении удалось выбраться из кризисной ситуации, которая сложилась в 1990-ые годы в сфере энергетики, сформировать систему энергетики, которая позволяет удовлетворять не только внутренние потребности, но и обеспечивать экспорт. Он также отметил, что американские инвесторы более чем заинтересованы в сфере возобновляемой энергетики Армении.