Հայաստանում սիրիահայերին սփյուռքի նախարարության միջնորդությամբ ցածր տոկոսադրույքով՝ 4%-ով վարկեր են տրմադրվում՝ 5 տարի մարման ժամկետով: Այս մասին ԱԺ-ում 2016 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ սիրիահայերի կրթության, առողջապահության և սոցիալական խնդիրներն ամբողջությամբ անվճար են լուծվում, գրում է Aysor.am-ը:
«Նրանց ինտեգրման խնդիրները հեշտությմաբ են լուծվում: Շուրջ 2000 երեխա սովորում է դպրոցներում, 500 երիտասարդ՝ բուհերում: Վարձավճարների հարցում բարեգործական հիմնադրամների հետ միասին օգնում է պետությունը», – նշել է նախարարը:
Վերջինս նկատել է, որ նախարարությունը զարգացման կենտրոնի հետ ստեղծել է նաև միասնական հարթակ, որտեղ սիրահայերին ուսուցանում են ՀՀ օրենսդրությունն ու բիզնես ծրագրեր:
Նախարարության տվյալով, նախորդ տարիների ընթացքում 22.000 սիրիահայ է ժամանել Հայաստան: 2017-ի սկզբից ՀՀ է տեղափոխվել 75 սիրիահայ:

30 Июнь 2017 - 09:59 AMT
В Армении сирийские армяне получают кредиты по низким процентам – всего 4% годовых. Об этом заявила министр диаспоры Грануш Акопян в парламенте во время отчета о выполнении госбюджета за 2016 год.
По ее словам, кредит выдается сроком на 5 лет.
Акопян заявила, что Армению за прошедшие годы прибыло 22 тысячи сирийских армян. По ее словам, вопросы образования, здравоохранения, социальные вопросы для них решаются абсолютно бесплатно, пишет Aysor.am.
«Около 2000 детей учатся в школах, 500 человек – в вузах. За обучение платят благотворительные фонды и государство», – пояснила министр.
По данным министерства диаспоры Армении, в стране проживают порядка 22 тысяч беженцев из Сирии. С начала 2017 года из Сирии в Армению переехали 75 человек.